Burak cukrowy ma wysokie wymagania pokarmowe. Sprostaj im skutecznie

Burak cukrowy jest rośliną o wysokich wymaganiach pokarmowych. Z tego powodu poziom jego plonowania w dużej mierze zależy od nawożenia mineralnego makro- i mikroelementami. Przy plonach rzędu 80 t/ha nie ma miejsca na jakiekolwiek niedobory.

Akumulacja makroskładników

Przy plonach przekraczających 70 t/ha przyjmuje się, że burak cukrowy akumuluje:

  • Potas (K2O) – 374 kg/ha
  • Azot (N) – 293 kg/ha
  • Sód (Na2O) – 126 kg/ha
  • Fosfor (P2O2) – 73 kg/ha
  • Magnez (MgO) – 48 kg/ha

Od samego początku stawiaj na potas

Spośród makroskładników burak cukrowy pobiera najwięcej potasu. Już od początku wegetacji niedobór tego pierwiastka powoduje zaburzenia w pobieraniu i transporcie azotu w roślinach. Oprócz tego, u starszych roślin zauważalnymi objawami niedoboru potasu są chloroza oraz brzegowa nekroza liści, prowadzące do zmniejszenia ich powierzchni asymilacyjnej.

W przypadku gleb o niskiej zasobności w fosfor należy uregulować jego poziom do minimum 12,5 mg  K2O na 100 g gleby na glebach średnich, natomiast na lekkich do co najmniej 15 mg na 100 g gleby.

Burak cukrowy lubi azot

Obok wody azot jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na jakość korzeni oraz co za tym idzie kształtującym plon. Jego niedobór powoduje zahamowanie wzrostu roślin, jasnozielone zabarwienie liści, a także ich więdnięcie i zamieranie.

W nawożeniu buraka cukrowego preferuje się azot w formie azotanowej (NO3-), gdyż działa on stymulująco na wzrost i pobieranie potasu przez rośliny.

Więcej na: Środki ochrony roślin

Fosfor

Fosfor uczestniczy w procesach fotosyntezy w roślinie. Charakterystycznym objawem jego niedoboru są zahamowanie wzrostu buraków oraz wystąpienie ciemnooliwkowo zabarwionych liści o ciemnobrązowych brzegach. Regulacja zasobności gleby w fosfor, tak jak w przypadku potasu, powinna zostać poprzedzona analizą zasobności gleby w dany pierwiastek. W warunkach optymalnej zasobności  gleby w fosfor jego dawkę należy ustalić na poziomie potrzeb pokarmowych rośliny w zmianowaniu.

W przypadku gleb o niskiej zasobności w fosfor należy uregulować jego poziom do minimum 15 mg  P2O2 na 100g gleby.

Odżywienie buraków cukrowych w magnez

Niedobór magnezu prowadzi do zmniejszenia zawartości cukru w korzeniach. Najczęściej niedobory tego pierwiastka w uprawie buraka uwidaczniają się w fazie 6–8 liści, kiedy to następuje żółknięcie blaszek liściowych.

W przypadku uregulowanego odczynu gleby i średniej zasobności stanowiska w przyswajalny magnez, jego dawka podczas nawożenia powinna wynosić od 75 do 100% zapotrzebowania całkowitego.

Hi-Phos – bo burak lubi obficie zastawiony stół

Hi-Phos (więcej na temat środka tutaj) jest nawozem dolistnym zalecanym w uprawie buraków cukrowych. W krytycznych, pierwszych tygodniach wegetacji, dostarcza młodych roślinom niezbędnych makroelementów – fosforu, potasu oraz magnezu. Dzięki opatentowanej Formule Complex młode rośliny intensywnie pobierają zawarte w nawozie składniki odżywcze.

 

Polecamy także: