Ochrona roślin maszyny rolnicze

Opublikowano: 19 listopada, 2018 | autor: Redaktor

Maszyny rolnicze. Jakie maszyny można znaleźć w polskich gospodarstwach

Rolnictwo to gałąź, która w ostatnich latach bardzo dynamicznie się rozwija. Ma to związek między innymi ze wsparciem z różnorodnych programów unijnych. Nic więc dziwnego, iż rynek ten zgłasza coraz większe zapotrzebowanie na wyspecjalizowane maszyny rolnicze. Dzięki nim możliwe jest ograniczenie ręcznej pracy oraz usprawnienie poszczególnych zadań w gospodarstwie rolnym.

Wzrost zapotrzebowania na maszyny rolnicze w gospodarstwach

Współczesne rolnictwo jest bardziej wyspecjalizowane niż kilkanaście lat temu. Tylko niewielkie, rodzinne gospodarstwa domowe zajmują się jednocześnie wytwórczością roślinną oraz hodowlą. Duże gospodarstwa nastawione na zyski specjalizują się w jednej, konkretnej dziedzinie produkcji. W przypadku niewielkich gospodarstw domowych nie jest potrzebne kosztowne wyposażenie. Wystarczy ciągnik wraz z podstawowymi maszynami.

Zgoła inna jest sytuacja w przypadku dużych gospodarstw. Są one ukierunkowane na jedną działalność, np. hodowlę bydła, trzody, uprawę buraków, zbóż czy też rzepaku. W gospodarstwach tego typu najczęściej zatrudnieni są dodatkowi pracownicy. Produkcja jest zorganizowana tak, aby przy najmniejszych nakładach pracy, przynieść jak największe zbiory i zyski. Konieczne jest więc zbudowanie bardziej rozbudowanego parku maszynowego.

Oferta maszyn rolniczych na polskim rynku

Współczesna oferta maszyn rolniczych jest bardzo urozmaicona. Jeszcze kilkanaście – kilkadziesiąt lat temu większość rolników z pewnością nie zdawała sobie sprawy z tego, jak szybki rozwój czeka gałąź, którą jest rolnictwo. Dostęp do zagranicznych rynków otwiera dodatkowe możliwości zakupu maszyn rolniczych, zarówno nowych, jak i używanych.

maszyny rolniczeSzybki rozwój mechanizacji rolnictwa przyczynił się do powstawania dużych, wielohektarowych gospodarstw rolnych. Wyspecjalizowane urządzenia przeznaczone są głównie do dużych gospodarstw. W większości przypadków ich wykorzystanie w niewielkich gospodarstwach byłoby po prostu nierentowne. Co więcej, koszt wyspecjalizowanych maszyn może być naprawdę wysoki. Z tego też względu na taki zakup stać wyłącznie niewielu rolników. W mniejszych gospodarstwach nadal dużą część prac wykonuje się ręcznie. Dodatkowo do niektórych prac można wynająć maszynę, np. kombajn zbożowy w okresie żniw.

W jaki sposób maszyny rolnicze usprawniają pracę w gospodarstwach?

Maszyny rolnicze usprawniają pracę. Co do tego raczej nikt nie powinien mieć wątpliwości. Coraz więcej dużych gospodarstw domowych sięga po nowinki techniczne, unowocześniając swój park maszynowy. Zaawansowane technologicznie urządzenia usprawniają pracę na każdym etapie produkcji.

Zapoznaj się tez z informacjami na temat ochrony roślin >>

Maszyny rolnicze to przede wszystkim:

 • oszczędność czasu – niektóre prace w gospodarstwie należy wykonać w konkretnym okresie, dlatego tak ważny jest każdy dzień, niedopilnowanie terminów może wiązać się ze stratami finansowymi, ponadto maszyny rolnicze znacznie skracają czas pracy nawet w wielohektarowych gospodarstwach,
 • oszczędność energii –  ręczna praca oraz udział zwierząt (np. koni) zastąpiono pracą maszynową, wykorzystanie odpowiednich sprzętów odciąża ludzi, nie angażując siły człowieka,
 • wydajność – wyspecjalizowane maszyny rolnicze pozwalają na precyzyjne wykonywanie poszczególnych zadań, np. siewu, oprysku.

Najczęściej spotykane maszyny rolnicze w gospodarstwach

Wśród najczęściej spotykanych maszyn w gospodarstwach rolnych wymienia się:

 • kosiarki samobieżne i talerzowe,
 • przetrząsacze karuzelowe,
 • zgrabiarki do siana,
 • prasy,
 • przyczepy zbierające,
 • sieczkarnie samojezdne,
 • brony wirnikowe,
 • brony talerzowe,
 • siewniki mechaniczne,
 • siewniki pneumatyczne,
 • rozsiewacze do nawozów,
 • opryskiwacze polowe,
 • wozy paszowe i wycinaki do kiszonki,
 • ładowarki teleskopowe.

Kosiarki samobieżne i talerzowe, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywane są do koszenia. Odpowiednio zaprojektowany model umożliwia wykonywanie zbiorów bez strat.

Przetrząsacze karuzelowe występują w kilku wielkościach. Wykorzystywane są do przetrząsania siana oraz równomierne rozłożenie skoszonego materiału. Ścięty materiał jest dodatkowo napowietrzany. Całość pracy wykonanych przy użyciu przetrząsaczy karuzelowych przygotowuje skoszoną trawę do uformowania pokosu przez zgrabiarkę.

Zgrabiarki do siana umożliwiają uformowanie skoszonego i wysuszonego materiału w wałki. Dzięki temu siano może zostać ręcznie lub mechanicznie zebrane bez znacznych strat w wielkości zebranego materiału.

Prasy są przeznaczone do zbierania siana, słony oraz zielonki. Jest to maszyna występująca w wielu gospodarstwach domowych. Jej zadaniem jest usprawnienie żniw. Wyróżnia się m.in. prasy rolujące oraz kostkujące.

Przyczepy zbierające mogą być wykorzystywane również jako wóz dozujący oraz przyczepa do transportu sieczki.

Sieczkarnie samojezdne to maszyna rolnicza, której zadaniem jest równoczesne koszenie, rozdrabnianie, cięcie, miażdżenie oraz transportowanie materiału na przyczepę specjalnym kanałem wyrzutowym.

Brony wirnikowe wykorzystywane są do uprawy gleb po pługu oraz do siewu, na rozluźnionych glebach. Brony talerzowe służą do spulchniania oraz rozdrabniania ziemi. Wykorzystywane są po orce oraz po zasiewie. Maszyna ta jest pomocna w zwalczaniu chwastów, a także usuwaniu kłączy z pola.

Siewniki mechaniczne i pneumatyczne pozwalają na precyzyjny siew nasion w odpowiednich dawkach.

Rozsiewacze do nawozów to maszyny rolnicze, które służą do równomiernego rozsiewania nawozów sztucznych. Z ich pomocą można nawozić zboża oraz rośliny okopowe. Rozsiewacze mogą być: pneumatyczne, tarczowe oraz wahadłowe.

Opryskiwacze polowe to maszyny rolnicze, których głównym przeznaczeniem jest ochrona chemiczna oraz nawożenie zbóż, roślin uprawnych, drzew i krzewów. Opryskiwacze polowe mogą być zawieszane i ciągane.

Wozy paszowe i wycinaki do kiszonki to maszyny, które są niezbędne do wycinania bloków kiszonki i sianokiszonki oraz przewożenia ich w konkretne miejsce skarmiania.

Ładowarki teleskopowe mogą być wyposażone w dodatkowy osprzęt (np. widły do palet, łyżki ładowarkowe, chwytaki do bel). To maszyny uniwersalne, które znajdą swe zastosowanie w każdym gospodarstwie domowym.


O autorzeOne Response to Maszyny rolnicze. Jakie maszyny można znaleźć w polskich gospodarstwach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑