Oziminy potrzebują pokrywy śnieżnej

Każdego roku powraca temat pokrywy śnieżnej na plantacjach ozimin. Jej grubość i jakość w znacznym stopniu wpływają na zimowanie roślin.  Oziminy potrzebują pokrywy śnieżnej nie tylko jako naturalnej izolacji, ale również jako ochrony przed wahaniami temperatur i mroźnym wiatrem. Jednak zbyt długie  zaleganie śniegu na polu niesie za sobą ryzyko wyprzenia roślin i wystąpienia chorób grzybowych.

Funkcje pokrywy śnieżnej

Pokrywa śnieżna, dzięki małemu przewodnictwu cieplnemu, podczas zimy pełni funkcję naturalnej izolacji i zabezpiecza rośliny przed wymarzaniem. Odpowiednio gruba warstwa śniegu potrafi zabezpieczyć oziminy, nawet przed spadkami temperatur wynoszącymi -25°C.  Pokrywa śnieżna łagodzi również nagłe wahania temperatur w środowisku roślin, co jest szczególnie ważne w przypadku roślin stosunkowo płytko ukorzenionych, oraz chroni rośliny przez mroźnym wiatrem. Inną ważną funkcją śniegu na polu jest regulacja stosunków wodnych w glebie. Jego stopniowe tajanie wpływa na gromadzenie wody w glebie.

Jaka pokrywa śnieżna najlepsza?

Zdaniem ekspertów, najlepsza pokrywa śnieżna powinna osiągać warstwę co najmniej 10 cm grubości. Aby stanowiła dobrą warstwę izolacyjną powinna ulegać stopniowemu wysuszaniu pod wpływem ujemnych temperatur. Zapobiega to jej nadmiernemu zbiciu i odcięciu dostępu powietrza. Zlodowaciały śnieg prowadzi do wyprzenia roślin.

Jak ratować oziminyCzym grozi brak pokrywy śnieżnej?

Brak pokrywy śnieżnej, połączony z silnymi mrozami, powoduje uszkodzenia mrozowe roślin oraz ich wymarzanie i wysmalanie. Uszkodzenia części nadziemnych roślin powodują zaburzenia w ich dalszym rozwoju oraz przekładają się na spadek plonowania.  Wymarznięte oziminy można łatwo wyciągnąć z ziemi. Zdarza się, że z powodu wymarzania i wysmalania roślin niezbędne jest zaoranie całej plantacji.

Przeczytaj też: Co możemy zasadzić, gdy zboża ozime wymarzną?

Jak ratować osłabione po zimie oziminy?

Osłabione po zimie oziminy same nie są w stanie efektywnie pobierać z gleby składniki pokarmowe. Z tego powodu zaraz po ruszeniu wegetacji powinno się je dokarmiać sprawdzonymi nawozami dolistnymi, takimi jak Multiple Pro, w przypadku zbóż. Dostarczenie osłabionym oziminom kluczowych mikroelementów gwarantuje szybkie wzmocnienie roślin i umożliwia im podniesienie poziomu plonowania.

Polecamy także: