Zboża Szkodniki pszenicy - Mszyca

Opublikowano: 18 czerwca, 2014 | autor: Redaktor

5 faktów, które pozwolą Ci szybciej rozpoznać i zwalczyć mszyce w zbożach

Liczba szkodników z gat. mszyc (Aphididae) w Polsce to ponad 600 gat., a w samych zbożach występuje ok. 70 gat. Mszyce w zbożach szybko dostosowują się do zmian środowiska, dlatego walka z nimi jest problematyczna. Poznaj fakty pozwalające skutecznie zwalczyć mszyce w zbożach, tym bardziej, że szkodnik te wyrządzają największe szkody spośród wszystkich szkodników zbożowych. Mszyce zbożowe stanowią spore zagrożenie i obciążenie ekonomiczne. By móc je skutecznie zwalczać, należy przede wszystkim znać 5 poniższych faktów.

1. Jakie gat. mszyc żerują na zbożach, jaka jest ich biologia oraz jak je rozpoznawać?

Mszyce w zbożach - aż 70 różnych gatunków, na obrazku mszyceNajbardziej pospolite na terenie Polski w uprawach zbóż gat. mszyc to: m. czeremchowo-zbożowa (Rhopalosiphum padi), m. zbożowa (Sitobion avenae) oraz m. różano-zbożowa (Metopolophium dirhodum). Mszyce te są małe (dł. 1,5-3 mm) oraz charakteryzują się miękką i delikatną budową ciała. Mają przezroczyste błoniaste skrzydełka i baryłkowaty odwłok, na końcu którego są dwie rurki nazywane syfonami.

  • m. czeremchowo-zbożowa – gat. stanowiący największe zagrożenie dla upraw zbóż, dł. 2-2,3 mm, brunatno-oliwkowy kolor ciała, zimą żeruje gł. na czeremchach, w okresie wegetacyjnym atakuje zboża, na których żeruje oblegając głównie dolne partie roślin.
  • m. zbożowa – drugi najliczniejszy gat. w uprawach zbóż, zwykle 2-3 mm dł., zielonkawe zabarwienie z mocno ciemnymi syfonami i odnóżami, żeruje na roślinach jednoliściennych bez zmiany żywiciela, występuje w górnych partiach (gł. na kłosach) zbóż.
  • m. różano-trawowa – podobna do m. zbożowej, 1,5-3 mm dł., podłużny kształt z jasnozielonymi zaostrzonymi syfonami, zimuje na róży, gdzie składa jaja, żeruje na liściach zbóż.

 

2. Jak i kiedy diagnozować mszyce w zbożach?

Monitoring najlepiej zacząć już w okresie jesiennym (w uprawach ozimych), lub wczesną wiosną (uprawy jare i po raz kolejny ozime). W czasie oględzin, szczególną uwagę należy poświęcić dolnym partiom roślin (tuż przy powierzchni ziemi).

3. Kiedy zwalczać mszyce w zbożach?

Mszyce w zbożach zwalcza się dopiero, gdy ich liczebność na 100 losowo wybranych roślinach przekroczy próg ekonomicznej szkodliwości, czyli:

  • m. czeremchowo-zbożowa – 5 szt. na 1 źdźbło (zboża ozime i jare), optymalny termin zwalczania to okres od fazy strzelania w źdźbło, do fazy kłoszenia.
  • m. zbożowa – 5 szt. na kłosie (zboża ozime i jare), optymalny termin zwalczania to okres od pełni kłoszenia, do początku fazy dojrzałości mlecznej ziarna.
  • m. różnano-trawowa – występuje zwykle niezbyt licznie, więc ma mniejsze znaczenie.

 

4. Jaka jest szkodliwość mszyc w uprawach zbożowych?

Zagrożenie dla zbóż stanowią i osobniki dorosłe i larwy. Szkodzą pośrednio i bezpośrednio. Bezpośrednio szkodzą wysysając soki z tkanek roślin, co powoduje ich częściowe lub całkowite usychanie. Pośrednio szkodzą przenosząc wirusy chorobowe w trakcie swoich migracji, przez co są o wiele bardziej groźne!

5. Jak skutecznie walczyć z mszycami zbożowymi?

Należy usuwać rośliny na których mszyce zimują (np. czeremchę) i na których żerują mszyce jednodomne (np. m. zbożowa), walczyć z zachwaszczonymi miedzami, robić szybką podorywkę ograniczającą ilość samosiewów po żniwach, zaprawiać nasiona zbóż insektycydami, chronić naturalnych wrogów mszyc (np. biedronkę). Zabiegi chemicznie zwalczające mszyce powinny być uzupełnieniem stosowanym wyłącznie po przekroczeniu granicy szkodliwości ekonomicznej upraw. W insektycydowej ochronie jesiennej najlepiej stosować środki dostosowane do temp. powietrza przy pryskaniu, co podnosi skuteczność zabiegu.

Szczególnie polecany produkt w ofercie FMC to:

1) Rapid 060 CS – to nowoczesny pyretroid, który działa szybko, zapewnia wysoką skuteczność przy niskich dawkach oraz charakteryzuje się szerokim spektrum działania. Czytaj więcej o Rapid 060 CS

Zobacz więcej informacji o preparatach na szkodniki produkowanych przez FMC

Tags: ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do góry ↑