Nawożenie dolistne – dlaczego warto je stosować? Które nawozy wybrać?

Nawożenie dolistne to metoda nawożenia, która nadal nie jest tak bardzo popularna jak nawożenie systemowe. Czym jest nawożenie dolistne? Co wyróżnia nawożenie dolistne? Jaka jest przewaga nawożenia dolistengo nad nawożeniem systemowym? Spieszymy z pomocą.

 

Rożnica między nawożeniem dolistnym a systemowym?

Różnica między nawożeniem dolistnym, a systemowym jest bardzo wyraźna. Podczas nawożenia dolistnego aplikujemy składniki pokarmowe bezpośrednio na liście rośliny uprawnej. Natomiast podczas nawożenia systemowego preparat dostarczany jest do gleby, a dopiero stamtąd poprzez korzenie do roślin.

Obie metody dostarczą składniki pokarmowe do rośliny, więc teoretycznie powinniśmy wybrać metodę, która bardziej nam odpowiada i tyle. Nic bardziej mylnego.

Jeżeli wiemy, że dostarczenie substancji poprzez glebę może być utrudnione lub musimy szybko rozwiązać problem okresowych niedoborów, powinniśmy wybrać nawożenie dolistne. To ta metoda nawożenia sprawia, że składniki są błyskawicznie absorbowane przez roślinę.

 

Czy zawsze nawożenie dolistne jest najlepszą opcją?

Jeżeli konieczne jest dostarczenie pierwiastków śladowych, takich jak: bor (B), żelazo (Fe), mangan (Mn), molibden (Mo), miedź (Cu) oraz cynk (Zn), nawożenie dolistne sprawdzi się znakomicie. Jeśli niezbędne jest dostarczenie roślinom uprawnym głównych składników pokarmowych, nawożenie dolistne stosuje się zdecydowanie częściej doraźnie np. w momentach największego zapotrzebowania na dany składnik. W przypadku tych pierwiastków pobieranie odbywa się poprzez system korzeniowy i tutaj nawożenie systemowe może stać się bardziej efektywne.

 

Które nawozy dolistne wybrać?

 

Nawóz dolistny - Hi Phos

Zabezpieczenie roślin przed trudnymi warunkami na polu poprzez skuteczne dostarczenie niezbędnych w tym okresie makroelementów. Idealne rozwiązanie dla upraw kukurydzy, ziemniaków, zbóż, rzepaku, grochu, fasoli, buraka cukrowego.

Zobacz: Hi-Phos 

……………………………

 

Maize Extra logo nawóz dolistny

Zabezpieczenie kukurydzy przed trudnymi warunkami na polu poprzez skuteczne dostarczenie fosforu, potasu i cynku

Zobacz: Maize Extra

……………………………

 

Zinc 69 logo nawóz dolistny

Zwiększa efektywność nawożenia azotem oraz odporność roślin poprzez dostarczenie im wysokiej dawki cynku

Zobacz: Zinc 69 

 

 

Polecamy także: