Nawożenie dolistne
Nawożenie dolistne coraz bardziej zyskuje na znaczeniu w nowoczesnej nawożeniu roślin. Pozwala ono na zapobieganie i szybkie eliminowanie niedoborów składników pokarmowych, niezależnie od suszy glebowej, co przekłada się na wzrost wielkości i jakości plonu. Czym dokładnie jest nawożenie dolistne? Co sprawia, że może ona być ono efektywniejsze od tradycyjnego nawożenia?
Nawożenie dolistne, a systemowe
Różnica między nawożeniem dolistnym, a systemowym polega na metodzie aplikacji. Podczas nawożenia dolistnego składniki pokarmowe aplikujemy bezpośrednio na liście rośliny uprawnej. Natomiast podczas nawożenia systemowego preparat dostarczany jest do gleby, a dopiero stamtąd poprzez korzenie pobierany jest przez rośliny uprawne.
Obie metody dostarczą składniki pokarmowe do roślin, więc teoretycznie powinniśmy wybrać metodę, która bardziej nam odpowiada i tyle. Nic bardziej mylnego. Jedną z podstawowych różnic pomiędzy nawożeniem dolistnym a systemowym jest szybkość działania.
Makro- i mikroelementy aplikowane przez liście pozwalają na błyskawiczne usuwanie niedoborów powstałych w roślinach w skutek m.in. suszy, ogólnych ich niedoborów w glebie lub wskutek uwsteczniania do formy niedostępnej dla roślin lub uszkodzenia korzeni.
Czy nawożenie dolistne jest skuteczne?
Za pomocą nawożenia dolistnego można dostarczyć roślinom jedynie niewielkie ilości makroskładników, w porównaniu do ich całkowitego zapotrzebowania. Z tego powodu nawożenie dolistne jest postrzegane, jako uzupełnienie nawożenia doglebowego i nazywane jest dokarmianiem. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku mikroelementów. Ze względu na znacznie mniejsze zapotrzebowanie roślin na te składniki, cała wymagana dawka mogłaby być dostarczona drogą dolistną.
Podstawową zaletą nawożenia dolistnego mikroelementami jest wysoka efektywność działania. Mikroelementy podane drogą dolistną mogą być nawet trzydzieści razy lepiej przyswajane i wykorzystane przez rośliny w porównaniu z doglebowym ich zastosowaniem (Kocoń, 2016). Z tego powodu, jeżeli konieczne jest dostarczenie roślinom uprawnym mikroelementów, takich jak np.: bor (B), żelazo (Fe), mangan (Mn), molibden (Mo), miedź (Cu) oraz cynk (Zn), nawożenie dolistne sprawdzi się znakomicie.
Sikorska i in. (2020) dowodzą, że nawożenie dolistne rzepaku za pomocą siarki i boru, przy równoczesnym użyciu biostymulatorów korzystnie wpłynęło na komponenty plonu nasion. Natomiast Jarecki i in. (2022) nawożąc dolistnie dwu- i trzykrotnie rzepak azotem i borem wykazali zwiększenie plonu o odpowiednio 0,21 i 0,24 t·ha–1 w porównaniu z kontrolą. Wróbel (2008) wykazał, że nawożenie dolistne borem istotnie zwiększyło plony ziarna i słomy pszenicy jarej.
Które nawozy dolistne wybrać? Najlepsze nawozy dolistne
Copper – nazwóz dolistny
Copper jest prostym, nieorganicznym nawozem mikroskładnikowym zawierającym miedź. Jest polecany dla wszystkich typów upraw, szczególnie prowadzonych na glebach torfowych, piaszczystych i wapiennych, gdzie rośliny są najbardziej narażone na niedobór miedzi. Nawóz Copper można łączyć z wieloma środkami ochrony roślin, co ułatwia jego stosowanie w zintegrowanych programach nawożenia i ochrony upraw.
Hi-Phos – nawóz dolistny
Nawóz dolistny Hi-Phos to zabezpieczenie roślin przed trudnymi warunkami na polu poprzez skuteczne dostarczenie niezbędnych w tym okresie makroelementów. Rekomendujemy również stosowanie Hi-Phos w pierwszych tygodniach wzrostu roślin. Hi-Phos stanowi idealne rozwiązanie dla upraw kukurydzy, ziemniaków, zbóż, rzepaku, grochu, fasoli, buraka cukrowego.
Maize Extra – nawóz dolistny
Nawóz dolistny Maize Extra to efektywne zabezpieczenie kukurydzy, zbóż, rzepaku, grochu i fasoli przed trudnymi warunkami na polu poprzez skuteczne dostarczenie fosforu, potasu i cynku.
ManZinc – nawóz dolistny
ManZinc stanowi skoncentrowaną zawiesinę cynku i manganu. Dzięki temu skuteczne zapobiega oraz koryguje niedobory manganu i cynku, które są kluczowe dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Preparat ten jest przeznaczony do stosowania dolistnego w uprawach polowych i sadowniczych.
Multiple Pro – nawóz dolistny
Multiple Pro jest wieloskładnikowym nawozem dolistnym zawierającym magnez, miedź, mangan i cynk. Zastosowanie tego nawozu dolistnego powoduje zwiększenie potencjału plonowania roślin, pobudzenie metabolizmu i wzmocnienie ich odporności. Multiple Pro może być zastosowany nie tylko w przypadku pojawienia się niedoborów, ale także jako rutynowe uzupełnienie mikroelementów.
Rapstar – nawóz dolistny
Rapstar jest wysokoskoncentrowanym nawozem dolistnym przeznaczonym do stosowania w rzepaku, warzywach kapustnych i uprawach roślin strączkowych. W swoim składzie zawiera bor, cynk, mangan, molibden, siarkę i azot.
Bibliografia
Jarecki W., Skrobacz K., Lachowski T. (2022). Wpływ nawożenia dolistnego na plonowanie i skład chemiczny nasion rzepaku ozimego (Brassica napus L.). Agronomy Science, 77(4).
Kocoń A. (2016). Aktualne trendy i innowacje w dolistnym dokarmianiu roślin uprawnych. Studia i Raporty IUNG – PIB Puławy, 48(2), 49-63.
Sikorska A., Gugała M., Zarzecka K., (2020). The impact of foliar feeding on the yield components of three winter rape morphotypes (Brassica napus L.). Open Agric. 5, 107–116.
Wróbel S. (2008). Działanie nawożenia dolistnego borem w zależności od uwilgotnienia i odczynu gleby lekkiej w okresie wegetacyjnym. Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. Sectio E. Agricultura, 63(4), 17-23.