Ochrona roślin Sposoby stosowania srodkow ochrony roslin

Opublikowano: 12 września, 2018 | autor: Redaktor

Sposoby stosowania środków ochrony roślin

Współcześnie rolnicy mogą sięgać po różnorodne narzędzia pomocne w walce z agrofagami. Ponieważ czynników patogenicznych, które mogą zagrozić uprawom, jest bardzo dużo na rynku można znaleźć środki ochrony roślin, które rozwiązują problemy rolników. Środki ochrony roślin można podzielić na kilka kategorii: preparaty przeznaczone między innymi do opryskiwania, rozsiewania, podlewania, zamgławiania, gazowania czy też zaprawiania. Oto podstawowe sposoby stosowania środków ochrony roślin.

Sposoby metody stosowania srodkow ochrony roslinOpryskiwanie jako najpopularniejszy sposób ochrony roślin

Sposoby stosowania środków ochrony roślin są różnorodne, jednak zdecydowanie najpopularniejszym sposobem walki z chwastami, szkodnikami, a także chorobami jest opryskiwanie. Zabieg ten polega na równomiernym rozpyleniu preparatu w formie cieczy na rośliny. Zazwyczaj ciecze mogą występować w formie roztworu, emulsji lub też zawiesiny. Odpowiednio przeprowadzone opryskiwanie możliwe jest między innymi dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości opryskiwaczy. Dzięki temu zapewniona zostaje właściwa przyczepność preparatu oraz dokładne pokrycie nim całych roślin. Skuteczność przeprowadzonego zabiegu jest ściśle uzależniona od wykorzystanego sprzętu, dlatego tak ważna jest rola opryskiwacza.

Kolejny sposób – zaprawianie

Zaprawianie jest kolejnym sposobem ochrony roślin. Nasiona można zaprawiać na sucho, półsucho oraz na mokro – są to najczęściej stosowane metody podczas tego zabiegu. Proces ten stosowany jest w celu ochrony materiału siewnego i rozmnożeniowego, a także młodych roślin. Zaprawianie suche polega na mieszaniu nasion z zaprawą pylistą, która ma za zadanie przylegać do powierzchni ziarna. Należy tu jednak uważać na zapylone powietrze. W przypadku zaprawiania półsuchego mogą być wykorzystywane preparaty w formie zawiesiny, koncentratu zawiesinowego, emulsji, żelu lub roztworu. Zaprawianie na mokro jest stosowane rzadko, ponieważ z reguły stosuje się je wyłącznie do niewielkiej ilości nasion.

Zachęcamy do zapoznania się z infografiką i przeczytania artykułu: Siedem rzeczy, o których należy pamiętać przy mieszaniu środków ochrony roślin

Obok opryskiwania oraz zaprawiania możemy wyróżnić inne sposoby stosowania środków ochrony roślin.

Rozsiewanie

Zabieg rozsiewania polega na rozsiewaniu za pomocą rozsiewaczy nawozowych materiału ochronnego w formie granulatu. Niegdyś do tego procesu wykorzystywano siewniki oraz pielniki. Zabieg ten ma na celu ochronę przed szkodnikami glebowymi.

Gazowanie

W rolnictwie stosowane jest zarówno gazowanie gleby, jak i pomieszczeń. Gazowanie gleby wykonywane jest za pomocą inżektorów. Przeprowadza się je na głębokości około 10-20 cm. Proces ten najczęściej wykorzystywany jest na niewielkich powierzchniach, w przypadku roślin, których koszt sprzedaży jest większy, na przykład w szklarniach. Gazowanie pomieszczeń opiera się na stosowaniu preparatów w formie gazowej. Pomieszczenia podczas zabiegu muszą być zamknięte. Rozwiązanie to wykorzystywane jest m.in. w szklarniach, magazynach, spichlerzach. Skuteczność uzależniona jest od stężenia gazu.

Podlewanie

Polega na punktowym używaniu preparatów w formie wodnych roztworów, emulsji czy też zawiesin (np. zoocydów o działaniu systemicznym). Zabieg ten uważany jest za pracochłonny, stosowany na mniejszych powierzchniach. Podczas jego wykonywania mogą być wykorzystywane dozowniki mechaniczne lub ręczne. Podlewanie stosowane jest na przykład w przypadku ochrony krzaków porzeczki.

Zwabianie

To nic innego jak zwabianie szkodnika oraz jego zabicie. Preparaty wykorzystywane podczas wabienia działają na smak lub węch szkodnika. Stosowane są tu między innymi feromony płciowe. Preparaty dodawane są do pokarmu, po którego spożyciu dany szkodnik umiera. Sposób ten wykorzystywany jest w walce ze ślimakami, gryzoniami, drutowcami, rolnicami, karaczanami, turkuciami podjadkami i innymi.

Zamgławianie

Zamgławianie nazywane jest aerozolowaniem. Rozpylone cząsteczki długo utrzymują się w powietrzu nawet przy wykorzystaniu niewielkiej ilości preparatu. Główną zaletą tego procesu jest zdolność przenikania m.in. w gęstą roślinność oraz dokładne pokrywanie roślin w całości.

 

Tags: , ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑