Wielkość plonu zbóż. Te 5 rzeczy musisz wiedzieć!

Na wielkość plonu zbóż wpływ ma szereg czynników do których należą m.in. przebieg warunków pogodowych, strategia nawożenia i ochrony chwielkość plonuemicznej, jakość materiału siewnego oraz odmiana. Na niektóre z nich nie mamy wpływu, inne zależą od nas i ich prawidłowe wykonanie stanowi klucz do sukcesu w uprawie. Sprawdź na co masz wpływ i które rzeczy przyczyniają się do wzrostu Twojego plonu!

  1. Wybór odpowiedniej odmiany zbóż, a wielkość plonu

Współczesne odmiany zbóż są efektem długotrwałych prac hodowlanych i różnią się między sobą wartościami takich cech jak wysokość plonu, masą tysiąca ziaren,  odporność na poszczególne choroby, zimotrwałość oraz tolerancją na zakwaszanie gleby. W  celu wyboru odmiany rekomendowanej do uprawy na danym obszarze warto skorzystać z list odmian zalecanych znajdujących się na stronie internetowej  Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych www.coboru.pl.

  1. Regulacja pH gleby

Zboża dla prawidłowego wzrostu potrzebują odpowiedniej dawki substancji pokarmowych. Aby zawarte w glebie mikro- i makroelementy mogły zostać rozpuszczone w roztworze glebowym, a następnie pobrane przez system korzeniowy zbóż niezbędne jest zapewnienie odpowiedniego odczynu gleby. Wapnowanie gleby nie tylko pozytywnie wpływa na wzrost zbóż i poprawia ich plonowanie, ale również zmniejsza całkowite koszty nawożenia plantacji.  Jednak w wielu uprawach stabilizację pH gleby powinno się wykonywać częściej niż raz na cztery lata.

Jeszcze więcej informacji na temat wapnowania: wapniowanie

  1. Zwalczanie chwastów

Jeśli chwasty jako pierwsze opanują pole potrafią skutecznie zmniejszyć wielkość plonu. Bez ich zwalczania nie ma możliwości osiągnięcia oczekiwaniu efektów. Na efektywność ochrony herbicydowej wpływa termin wykonanego zabiegu oraz rodzaj użytego herbicydu. W jesiennym starciu z miotłą zbożową i chwastami dwuliściennymi w oziminach świetnie poradzi sobie Battle® Delta 600 SC, natomiast wiosną Foxtrot® 069 EW sprawdzi się nie tylko w oziminach, ale i w zbożach jarych.

Jeszcze więcej informacji na temat stosowania herbicydów: herbicydy

  1. Zwalczanie szkodników

Żerujące w zbożach owady mogą powodować znaczne straty plonu, sięgające nawet 20 dt/ha. Do najbardziej szkodliwych szkodników zbóż należą mszyce, ploniarka zbożówka oraz skrzypionki. Rapid 060 CS to nowoczesny pyretroid rozwiązujący problem inwazyjnych szkodników w Twojej uprawie.

Jeszcze więcej informacji na temat insektycydów: Insektycydy

  1. Zwalczanie chorób grzybowych

Niebezpieczeństwo strat w uprawie zbóż spowodowanych przez choroby grzybowe z roku na rok rośnie i absolutnie nie należy go bagatelizować. Fungicydem skutecznie zwalczającym wszystkie kluczowe choroby zbóż jest Rubric® 125 SC. Silne interwencyjne działanie czyni go doskonałym dodatkiem do wielu kombinacji stosowanych w różnych fazach rozwojowych, jak również doskonałym rozwiązaniem stosowanym solo.

Jeszcze więcej informacji na temat stosowania fungicydów: fungicydy

Polecamy także: