Bielinek kapustnik – groźny szkodnik w uprawie kapusty

Bielinek kapustnik (Pieris brassicae) to niewinnie wyglądający motyl. Nie można jednak dać się zwieść pozorom. Jego gąsienice, podczas żerowania, mogą być przyczyną prawdziwego spustoszenia w uprawie kapusty, brokuła, kalafiora, a nawet rzepaku. Ich gromadny żer powoduje szkieletowanie liści, a także gołożery. Bielinek kapustnik (Pieris brassicae) to niewinnie wyglądający motyl. Nie można jednak dać się zwieść pozorom. Jego gąsienice, podczas żerowania, mogą być przyczyną prawdziwego spustoszenia w uprawie kapusty, brokuła, kalafiora, a nawet rzepaku, konieczna jest systematyczna walka z tym szkodnikiem…

bielinek kapustnikPrzeczytaj więcej na: insektycydy

Bielinek kapustnik – opis szkodnika

Postać dorosłą owada stanowią motyle o rozpiętości skrzydeł dochodzącej do około 50 – 60 mm. Obie pary skrzydeł są białe, przy czym na narożach pierwszej pary występuje charakterystyczna czarna, łukowata plama, zaś przy przednim brzegu drugiej pary czarna kropka. Cechą charakterystyczną samic jest występowanie na pierwszej parze skrzydeł dodatkowych czarnych plam – dwóch okrągłych i jednej owalnej. Jaja bielinka są żółte podłużnego kształtu. Składane są po kilkadziesiąt sztuk w pakiecie. Gąsienice osiągają długość do 40 mm. Ich ciało jest barwy szarożółtej, czarno nakrapiane z żółtą pręgą w części grzbietowej.

Cykl rozwojowy

Bielinek kapustnik występuje w dwóch pokoleniach w ciągu roku. Szkodnik ten pod koniec kwietnia rozpoczyna wyloty i składanie jaj na chwastach z rodziny kapustowatych. Wylęgłe z tych jaj gąsienice, po przeobrażeniu się w motyle, przenoszą się na rośliny uprawne, na których same składają jaja. W rezultacie czego już w lipcu, na liściach kapusty, można zauważyć żerujące stadnie młode gąsienice, które po około 3 tygodniach, w sierpniu, rozpełzają się po całej roślinie.

Pogoda wpływa na liczebność bielinka

Bielinek kapustnik w poszczególnych latach występuje w różnym nasileniu. Wpływ na to ma przebieg pogody panującej w danym sezonie. Deszczowa pogoda powoduje zmywanie larw z liści, zaś susza prowadzi do wysychania jaj.

Bielinek kapustnik – próg ekonomicznej szkodliwości

Aby uniknąć zniszczenia plantacji przez gąsienice tego żarłocznego owada niezbędny jest regularny i skrupulatny monitoring plantacji. Próg ekonomicznej szkodliwości bielinka wynosi trzy złoża jaj lub dziesięć gąsienic na dziesięciu główkach kapusty.

Sprawdzony sposób na żarłoczne gąsienice

Aby żarłoczne gąsienice nie powodowały znacznych strat w plonie należy sięgnąć po sprawdzone insektycydy, takie jak Benevia®. Środek ten stanowi doskonałe rozwiązanie w ochronie kapusty głowiastej białej przed bielinkami.

Polecamy także: