Skuteczny środek na chwasty w rzepaku, czyli jaki?

W uprawie rzepaku ozimego główne działania związane z likwidacją zachwaszczania wykonuje się jesienią, a zabiegi wiosenne są traktowane jako korekta. Zaleca się wybierać herbicydy o szerokim spektrum działania, które wykazują skuteczność także w chłodnych i zmiennych warunkach pogodowych. Takie kryteria spełnia Nero®424 EC. To skuteczny środek na chwasty w rzepaku. Jak i kiedy go stosować?

Co zagraża rzepakowi ozimemu po siewie?

Rzepakowi ozimemu po siewie zagraża kilkadziesiąt gatunków chwastów, niektóre z nich są szczególnie niebezpieczne dla uprawy. W okresie jesiennym utrapieniem dla rzepaku są m.in. gwiazdnica, maruna bezwonna, przetaczniki, tobołki, fiołek czy jasnoty. Stanowią silną konkurencję dla roślin uprawnych, a niektóre gatunki chwastów w czasie ciepłej pogody mogą jeszcze zakwitnąć.

Wśród groźnych chwastów rzepaku ozimego jest także miotła zbożowa. Rośliny kiełkujące jesienią znacznie lepiej krzewią się od tych wyrastających wiosną, a docelowo mogą wykształcić nawet do trzydziestu wiech. Co najmniej kilkukrotnie więcej od miotły kiełkującej wiosną. Dlatego konieczne jest, aby miotłę zbożową w rzepaku ozimym zwalczyć jak najszybciej, już w początkowych fazach rozwoju.

Skuteczny środek na chwasty w rzepaku – jak stosować herbicydy?

Herbicydy stosuje się nalistnie lub doglebowo. Jesienią, gdy chwasty są słabo rozrośnięte, w więc jest mała powierzchnia „robocza” dla nalistnych środków ochrony roślin, często stosuje się te drugie. Dodatkową zaletą doglebowych herbicydów jest długi czas działania, co zmniejsza ryzyko zachwaszczenia wtórnego.

Zabieg herbicydowy wykonuje się przed siewem lub po siewie – zwykle do 3 dni –  a jeszcze przed wschodami roślin uprawnych. Warunkiem efektywnego działania jest wilgotna gleba. W przypadku herbicydów doglebowych gatunkowe określenie zachwaszczenia jest znacznie trudniejsze, często niemożliwe, dlatego kluczowy jest wybór środka o szerokim spektrum działania.

Co na jesienne chwasty w rzepaku?

Sprawdzonym herbicydem do zwalczania chwastów jedno- i dwuliściennych w rzepaku jest >>> Nero® 424 EC<<<  Utrzymuje się w glebie przez kilka tygodni niszcząc zachwaszczenie i ograniczając rozwój kolejnych chwastów. Wykazuje wysoką skuteczność na najważniejsze chwasty w rzepaku, m.in. przytulię czepną, marunę bezwonną, rumian polny, rumianek pospolity, taszniki, tobołki, miotłę zbożową i wiele innych.

Nero® zawiera dwie substancje aktywnie czynne: chlomazon (związek z grupy izoksazolidionów) oraz petoksamid (związek z grupy chloroacetamidów), których połączenie zostało opatentowane. Substancje aktywne mają różne mechanizmy działania, co istotnie podnosi skuteczność środka. Stosowanie preparatu, który zawiera dwa związki aktywne jednocześnie zmniejsza ryzyko nabrania mechanizmów odpornościowych przez rośliny niepożądane. Preparat zaleca się stosować przy min. 2°C. Chlomazon działa optymalnie w zakresie 5-18°C, petoksamid zaś przy 12-15°C.

Wykonanie zabiegów ochronnych jesiennych ogranicza późniejsze problemy i jest optymalną metodą walki z chwastami w rzepaku ozimym.

Polecamy także: