Stonka kukurydziana – intruz w sierpniowej uprawie

Długo oczekiwanym zbiorom kukurydzy w lipcu i sierpniu zagraża zachodnia kukurydziana stonka korzeniowa (Diabrotica virgifera Le Conte). W samych Stanach Zjednoczonych straty spowodowane tym szkodnikiem przekraczają 1 mld dolarów rocznie. Ten bardzo groźny szkodnik jest w stanie zniszczyć przeszło 80% zbiorów.

Stonka kukurydziana – jak wygląda groźny intruz zza oceanu?

Zachodnia kukurydziana stonka korzeniowa przywędrowała do Europy w 1992 roku z Ameryki Północnej. W Polsce pierwsze udokumentowane wzmianki o jego występowaniu pochodzą z 2005 roku. Ten niedużych rozmiarów szkodnik należy do rodziny stonkowatych. Dorosły owad (imago) osiąga zaledwie 7 mm długości ciała. Nie wszystkie osobniki tego gatunku są jednorodnie ubarwione. Wewnątrz populacji istnieje pewna  zmienność, przez co osobniki przyjmują barwę od bladożółtej i jasnozielonej do ciemnobrązowej. Cechą charakterystyczną dla wszystkich imago są czarne pasy wzdłuż pokrywy skrzydeł.

Na co zwrócić uwagę w lipcu i sierpniu?

Przełom lipca i sierpnia jest okresem kiedy na plantacji kukurydzy można zarówno spotkać dorosłe chrząszcze, jak i larwy. Larwy można występują od połowy maja do pierwszej połowy sierpnia, natomiast imago od połowy czerwca do połowy października.

Szkodliwość bezpośrednia i pośrednia

Cały cykl rozwojowy stonki powiązany jest z kukurydzą. Zarówno larwy, jak i postacie dorosłe żerują na jej roślinach. Larwy na początku swojego życia bytują w glebie i jedynie odżywiają się zewnętrzną tkanką korzeniową. W miarę wzrostu wgryzają się coraz głębiej wyrządzając coraz większe uszkodzenia w roślinie. Z czasem dochodzi do zniszczenia systemu korzeniowego oraz zamierania roślin. Imago stonki odżywiają się zarówno pyłkiem, ziarniakami jak i tkanką liści. Powodują one straty bezpośrednie w postaci złego zapylenia roślin i obniżenia ich kondycji, jak również straty pośrednie, gdyż powstałe uszkodzenia są drogą do wnikania patogenów wywołujących choroby kukurydzy.

Kwarantanna, nadal konieczna?

Dnia 24 kwietnia 2014 r. zostało podpisane rozporządzenie, które uchylało rozporządzenie w sprawie zwalczania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej. Decyzja ta wynikała z wykazania przez Komisję Europejską braku możliwości skutecznemu dalszemu zapobieganiu rozprzestrzeniania się stonki. W  konsekwencji tego rozporządzenia nie jest nałożony  na rolnika obowiązek przystąpienia do kwarantanny.

Sierpniowe opryski – stonka kukurydziana odporna?

Opryski dokonywane na przełomie lipca i sierpnia mają na celu niszczenie imago oraz zapobieganie składaniu przez samice jaj.

Zabiegów dokonuje się za pomocą szczudłowego opryskiwacza. W sezonie w przypadku zanotowania wystąpienia stonki należy wykonać jeden lub dwa opryski. Z czego pierwszy z nich powinien przypadać na okres pomiędzy drugą połową lipca, a pierwszą połową sierpnia, natomiast drugi zabieg  powinno się wykonać 1-2 tygodnie później.

Stosuj tylko najlepsze środki ochrony roślin, o których dowiesz się więcej na stronie FMC Agro Polska >>

Polecamy także: