Uprawa selera korzeniowego. Na co zwrócić szczególną uwagę?

W Polsce areał upraw selera korzeniowego wynosi około pięć tysięcy hektarów. Jednak produkcja tego warzywa, bez którego Polacy nie wyobrażają sobie niedzielnego obiadu, nie należy do najprostszych. Seler charakteryzuje się zarówno dużymi wymaganiami glebowymi, jak i pokarmowymi. Dodatkowo, uprawiany jest wyłącznie z rozsady, której produkcja trwa stosunkowo długo, bo aż dwa miesiące.

W poniższym artykule znajdziesz garść najważniejszych informacji, dotyczących tego na co należy zwrócić szczególną uwagę w uprawie selera, aby osiągnąć wysokie i jakościowe plony.

Uprawa selera korzeniowego – uprawa z rozsady

Ze względu na długi okres wschodów oraz powolny rozwój siewek, seler jest jedynym warzywem korzeniowym uprawianym wyłącznie z rozsady. Produkcja rozsady trwa aż dwa miesiące. Z tego powodu wysiew nasion przeprowadzany jest już w lutym oraz na początku marca. W zależności od gęstości uprawy selera należy przyjąć, że na jeden hektar plantacji potrzeba do siedemdziesięciu pięciu tysięcy sztuk roślin.

 

uprawa selera korzeniowego

 

Uprawa selera korzeniowego – powolne tempo wzrostu sprzyja tworzeniu dużych populacji chwastów

Powolne tempo wzrostu młodych roślin wymaga precyzyjnego przygotowania gruntu pod ich sadzenie, które ma miejsce w maju. Należy bezwzględnie wyeliminować chwasty, gdyż poprzez małe wymagania siedliskowe oraz zdolność do szybkiego tworzenia dużych populacji mogą znacząco obniżyć plon selera oraz jego jakość. Duże nasilenie chwastów, zwłaszcza w początkowym okresie wegetacji selera, ma wyjątkowo negatywny wpływ na tę roślinę.

Do zwalczania chwastów w uprawie selera zalecamy herbicydy zwalczające zarówno chwasty jedno- jak i dwuliścienne,

takie jak na przykład Stallion 363 CS.

Szkodniki selera korzeniowego

Seler korzeniowy jest atakowany przez kilkanaście gatunków szkodników. Szkodniki selera uszkadzają liście i korzenie rośliny przez co powodują dotkliwe straty gospodarcze w uprawie.

Oprócz nicieni i mszyc, w selerze można spotkać m.in.: połyśnicę marchwiankę, światłówkę naziemnicę lub bawełnówkę egipską. Bawełnówka egipska to nowy szkodnik warzyw z jakim przyszło mierzyć się producentom rolnym.

Firma FMC Agro Polska wychodzi naprzeciw rosnącej presji ze strony szkodników i powiększającemu się ryzyku pojawienia się nowych zagrożeń. W ofercie posiada wysoce specjalistyczny insektycyd, o szerokim spektrum zwalczanych szkodników i nowatorskim mechanizmie działania – Benevia 100 OD, który chroni seler korzeniowy m.in. przed światłówką naziemnicą czy bawełnówką egipską. Zachęcamy do zapoznania się z etykietą produktu.

Benevia 100 OD – dowiedz się więcej.

 

Polecamy także: