Uprawa czosnku – choroby i szkodniki

W Polsce uprawa czosnku ciągle zyskuje na popularności, przez co śmiało można nazwać go rośliną z perspektywami. Jak mówią producenci, na czosnku da się zarobić. Jednak aby tak się stało należy do odpowiednio zabezpieczyć przed chorobami i szkodnikami, co nie jest już takie proste. Jakie agrofagi zagrażają uprawom czosnku? Na które z nich należy zwrócić szczególną uwagę? Jak je zwalczać? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

 

Choroby wirusowe i grzybowe czosnku – materiał wysadkowy ma duże znacznie

Czosnek rozmnażany jest przede wszystkim wegetatywnie, z tego powodu bardzo ważna jest odpowiednia jakość fitosanitarna materiału wysadkowego. Należy pamiętać, że nie powinno się na mim oszczędzać i wykorzystywać do tego celu niesprzedanych główek z zeszłego sezonu. Niejednokrotnie stanowią one źródło patogenów będących sprawcami takich chorób jak biała zgnilizna czosnku, różowienie korzeni, żółta pasiastość czy mozaika czosnku. Dodatkowo, wraz z zakażonym materiałem wysadkowym mogą rozprzestrzeniać się groźne nicienie i trudne w zwalczaniu nicienie, takie jak niszczyk zjadliwy.

 

Uprawa czosnku – najgroźniejsze szkodniki

Najczęstszym problemem w uprawie czosnku jest występowanie nicieni, wciornastków oraz muchówek, w tym:

Niszczyk zjadliwy

Ditylenchus dipsaci

Niszczyk zjadliwy jest jednym z najgroźniejszych szkodników czosnku. Jego rozprzestrzenienie się na plantacji w krótkim czasie prowadzi do ogromnych strat w plonie. W skutek żerowania niszczyków dochodzi do zahamowania rozwoju oraz zamierania roślin. Uszkodzone przez główki czosnku pękają i wydzielają nieprzyjemny zapach.

 

wciornastek-tytoniowiec szkodnik czosnkuWciornastek tytoniowiec

Thrips tabaci

Wciornastek tytoniowiec jest jednym z największych i zarazem najpospolitszych zagrożeń w uprawie czosnku. Zaatakowane rośliny słabo rośną i nie wytwarzają ząbków. Cechą charakterystyczną żerowania wciornastów na roślinach jest pokrycie liści czarnymi, drobnymi odchodami.

 

smietka cebulanka szkodnik czosnkuŚmietka cebulanka

Delia antiqua

Śmietka cebulanka to groźny szkodnik w uprawie roślin cebulowych. Larwy śmietki wgryzają się do roślin od dołu, uszkadzając i zjadając w pierwszej kolejności korzenie, po czym przenoszą się do liści. W wyniku ich żerowania dochodzi do żółknięcia i zasychania liści oraz gnicia główek czosnku.

 

miniarka porówka szkodnik czosnkuMiniarka porówka

Phytomyza gymnostoma

Miniarka porówka, obok śmietki cebulanki jest kolejną muchówką zagrażającą uprawom roślin cebulowych. W wyniku żerowania larw pierwszego pokolenia dochodzi do zniekształceń liści lub wręcz całych roślin, zaś drugiego pokolenia minowania liści. Porażone rośliny wolniej rosną, gniją i zamierają.

 

Uprawa czosnku działania profilaktyczne i prewencyjne

Pewne ograniczenie możliwości występowania szkodników można uzyskać poprzez stosowanie prawidłowej agrotechniki, w tym zmianowania, wykonywania głębokiej orki po zbiorze, niszczenie chwastów czy unikanie sąsiedztwa niektórych roślin, w tym warzyw cebulowych i kapustnych. Jednak są to działania profilaktyczne. W momencie, kiedy na plantacji pojawią się szkodniki, aby uprawa została uratowana, niezbędne są działania interwencyjne. Nie obędzie się bez przeprowadzenia oprysku preparatami zawierającymi m. in. substancję czynną cyjantraniliprol, takimi jak Benevia® 100 OD – zachęcamy do zapoznania się z etykietą produktu, aby dowiedzieć się m.in. o tym jak stosować śor, w jakich uprawach ma on rejestrację i jakie szkodniki zwalcza.

Polecamy także: