Zboża zbiory-zboz-2020-pszenica

Opublikowano: 29 października, 2020 | autor: Redaktor

Zbiory zbóż 2020. Jak wyglądają w porównaniu z rokiem 2019?

Tegoroczne zbiory są wyjątkowo dobre dla polskich rolników. Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, w 2020 roku w Polsce wpływ na wysokie plony miała pogoda, która w wielu regionach Polski sprzyjała prowadzeniu żniw. W wyniku dobrych warunków agrometeorologicznych wyższą produkcję odnotowały m.in. zboża, rzepak, ziemniak, burak cukrowy, warzywa i owoce. O ile zwiększyły się plony? Jaki miało to wpływ na ceny zbóż? Jakie były zbiory zbóż 2020?

zbiory-zboz-2020Zbiory zbóż 2020

Główny Urząd Statystyczny szacuje, że w roku 2020 zbiory zbóż wyniosły około 27,9 mln ton. Jest to wynik o 11% lepszy niż w roku 2019. Biorąc pod uwagę, że powierzchnia uprawy zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi w 2020 r. zwiększyła się jedynie o 1%, wynosząc około 7,2 mln ha, zbiory zbóż 2020 możemy zaliczyć do udanych.

Przeczytaj również artykuł:

4 podstawowe informacje o pszenicy, o których mogłeś nie wiedzieć…

Zboża ozime w 2020

Siewy w roku 2019 zostały przeprowadzone zwykle w optymalnych terminach agrotechnicznych. Dzięki dobrej pogodzie (chociaż optymalnie byłoby, gdyby liczba opadów była wyższa), ani jesień, ani zima nie stanowiły dużego zagrożenia dla ozimin. Zatem możemy z całą pewnością stwierdzić, że pogoda sprzyjała rozwojowi zbóż ozimych. Zboża przezimowały, jak w roku 2019, na ogól bez strat, a wiosną ich stan został oceniony na dobry. Wstępnie szacuje się, że plony zbóż ozimych łącznie z ozimymi mieszankami zbożowymi będą większe o 8% w porównaniu z rokiem ubiegłym i wyniosą ok. 42,3 dt/ha. Dla porównania zbiory zbóż jarych wyniosą ok. 32,7 dt/ha i jest to wynik aż o 14% wyższy.

Cena zbóż

Cena pszenicy w tym roku były dość wysoka. Pomimo to wielu producentów podjęło decyzję o magazynowaniu zboża, w celu zwiększenia swojego zarobku. Sytuacja zmieniła się pod koniec października. Ceny pszenicy konsumpcyjnej zaczęły spadać (a tej wg szacunków ekspertów produkowanej było w tym roku najwięcej ok. 70% wszystkich zbiorów zbóż). Rolnicy, którzy do tej pory mieli w planach magazynowanie ziarna, nieco wystraszyli się spadków i potwierdzają chęć sprzedaży.

Więcej informacji na temat zbóż znajdziesz w artykule: 

Zboża – skuteczne herbicydy, fungicydy i nawozy


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑