Rozwój roślin uprawnych – odkryj jak go przyspieszyć

Nowoczesne rolnictwo cały czas poszukuje rozwiązań, które przyspieszą rozwój roślin uprawnych. Prowadzone są intensywne prace hodowlane mające na celu tworzenie nowych odmian, które będą coraz efektywniej pobierać i wykorzystywać składniki pokarmowe. Powstają również coraz bardziej innowacyjne nawozy, które cechują się oryginalnym składem i formą. Kolejny krok w walce o rozwój roślin uprawnych stanowią biostymulatory wzrostu, które przyśpieszają wzrost plonów, ale i nie tylko…

Biostymulatory wzrostu

Nazywane są inaczej stymulatorami wzrostu lub fitostymulatorami. Zadaniem zawartych w nich substancji jest oddziaływanie na metabolizm roślin i stymulacja ich procesów życiowych. Wykorzystywanie biostymulatorów w uprawie stanowi naturalną metodę polepszenia wykorzystania przez nie warunków wzrostu. Prowadzi to do zwiększenia plonowania oraz polepszenia jakości plonu.

Skuteczna metoda na szybszy rozwój roślin uprawnych

Przez cały okres wegetacji rośliny narażone są na szereg czynników stresowych do których m.in. należą okresowe braki wody, zbyt wysokie lub niskie temperatury, działanie herbicydów czy ataki patogenów. Tu z pomocą przychodzą fitostymulatory. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie roślin przed szkodliwym wpływem tych czynników oraz niwelowanie ich ewentualnych skutków. Preparaty te stabilizują wydajność polową na możliwie jak najwyższym poziomie.

Co zawierają takie preparaty

Do najpopularniejszych składników wspomagających rozwój roślin uprawnych takich preparatów należą organizmy morskie, np. w postaci wyciągów z glonów morskich. Poza tym wykorzystywane są oleje eteryczne, oleje oraz wyciągi z roślin, jak również destylaty oleju mineralnego. Dzięki unikalnym i dobrze zbilansowanym połączeniom tych składników uzyskuje się biostymulatory bogate w substancje pokarmowe oraz wzrostowe.

Przygotowanie gleby, aby zoptymalizować rozwój roślin uprawnych

Chcąc cieszyć się wysokimi plonami należy zadbać o strukturę oraz jakość gleby. Zwłaszcza gdy mamy do czynienia z glebami ciężkimi zlewnymi z tendencją do zaskorupiania się, może okazać się to sporym wyzwaniem.  W takim przypadku należy sięgnąć po sprawdzone preparaty przyczyniające się do poprawy życia biologicznego gleby, aby rozwój roślin uprawnych był efektywniejszy.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o podniesieniu opłacalności produkcji roślinnej przeczytaj artykuł

Oszczędzanie na uprawach z głową, wiesz jak to zrobić?>>

Polecamy także: