Zboża zboża jare ozimin

Opublikowano: 19 lutego, 2018 | autor: Redaktor

Zboża jare zamiast ozimin

W naszym kraju pogoda jest jednym z najważniejszych czynników determinujących uprawę ozimin. Jej tematu nie da się pominąć. W zeszłym sezonie gwałtowne spadki temperatur bez występującej przy nich pokrywy śnieżniej skutkowały wymarzaniem upraw. W tym roku jesień okazała się wyjątkowo mokra, czym utrudniła siewy ozimin oraz przyczyniła się do gwałtownego rozwoju chorób grzybowych. Na domiar złego obecna zima dalej testuje wytrzymałość roślin. Dużo wskazuje na to, że zboża jare zamiast ozimin pojawią się na wielu polach wiosną.

Bardzo mokra jesień

Jesienią opadów nie brakowało. Taka pogoda negatywnie wpłynęła na stan ozimin. Wilgoć, w połączeniu ze stosunkowo wysoką temperaturą, sprzyjała wystąpieniu chorób grzybowych w znacznym nasileniu oraz wypłukaniu pierwiastków ruchliwych, w tym azotu, magnezu, potasu, siarki i wapnia, z gleby. Oprócz tego, powolny spływ wody do głębszych warstw gleby skutkował powstającym w niej deficytem powietrza i ograniczeniem wzrostu roślin.

Więcej na: środki ochrony roślin

Stan fitosanitarny i kondzboża jare zamiast oziminycja ozimin

Po jesieni stan fitosanitarny ozimin należy uznać za zły. Tak jak już wspomnieliśmy warunki pogodowe panujące jesienią przyczyniły się do rozwoju chorób grzybowych. Zdaniem ekspertów na większości plantacji zbóż rozwinęły się równolegle: mączniak prawdziwy, rdze oraz septorioza paskowana liści. W wielu gospodarstwach przebieg pogody uniemożliwił również przeprowadzenie zabiegów herbicydowych. W przypadku rzepaku sytuacja wcale nie wygląda lepiej. W podmokłej glebie nie wytworzył on odpowiednio głębokiego systemu korzeniowego. Z tego powodu, w trakcie suchej wiosny, istnieje duże ryzyko jego wylegania. Kolejny problem stanowi rozmiar szyjki korzeniowej rzepaku i możliwość jej przemarznięcia. Jak będzie z oziminami na polu? Czas pokaże. My musimy czekać.

Wiosną działaj szybko

Wiosną, z uwagi na stan roślin po zimie, należy działać szybko. Zaraz po ruszeniu wegetacji należy bezwzględnie zająć się tematem zimujących na polu chwastów. Tutaj godnym polecenia rozwiązaniem wydaje się jeden z najnowszych herbicydów dostępnych w ofercie FMC Granstar® Ultra SX® 50 SG. W związku z jesiennym wymywaniem pierwiastków z gleby, wiosenne intensywne nawożenie upraw nie może ograniczać się jedynie do azotu. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie sprawdzonych nawozów dolistnych, takich jak: Magnor czy Multiple Pro.Ze względu na porażenie większości plantacji chorobami grzybowymi, nie będzie można czekać z zabiegami fungicydowymi u zbóż do początku fazy strzelania w źdźbło. W tej sytuacji Impact® 125 SC, ze względu na szeroki zakres zwalczanych chorób zbóż i rzepaku, spisze się celująco.

Zboża jare zamiast ozimin

Nieciekawa sytuacja ozimin skazuje na to, że część plantacji zostanie przesiana, a ich miejsce zajmą zboża jare. Jako, że może wystąpić problem z dostępnością materiału siewnego, już teraz uczulamy aby zastanowić się nad doborem odpowiedniej odmiany i zakupem ziarna. Zboża jare rekomendowane do uprawy na obszarze danego województwa w 2018 r. można znaleźć na stronie Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych pod adresem www.coboru.pl.

Tags: , ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑