Monitoring nasionnicy trześniówki. Ochroń czereśnie i wiśnie przed robaczywieniem

Jednym z najgroźniejszych szkodników atakujących wiśnie i czereśnie jest nasionnica trześniówka (Rhagoletis cerasi). Larwy tej muchówki powodują robaczywienie owoców, co może prowadzić do dyskwalifikacji całego plonu handlowego. Niestety, walka z nasionnicą nie jest prosta i jej podstawę stanowi określenia terminu oprysku.

Nasionnica trześniówka atakuje nie tylko czereśnie, ale również wiśnie

Szkodliwość nasionnicy jest znacznie wyższa w sadach czereśniowych niż wiśniowych. W przypadku tych pierwszych straty mogą wynosić nawet 100% plonu, zaś drugich około 30%. Jednakże ze względu na brak możliwości oddzielenia owoców robaczywych od zdrowych, już niewielki ich procent może dyskwalifikować cały plon handlowy.

 

Przeczytaj też:

Najgroźniejsze szkodniki czereśni. Muszka plamoskrzydła i inne…

 

Podstawa ochrony to dokładny monitoring

Dla skutecznego zwalczania nasionnicy niezbędne jest określenie precyzyjnego terminu zabiegu. Loty muchówek mogą być rozciągnięte w czasie i trwać od połowy maja do lipca. Jednak termin największego ich nasilenia jest zależny od lokalnych warunków. Odławianie dorosłych owadów powinno być przeprowadzane za pomocą żółtych pułapek lepowych umieszczonych w sadzie w drugiej dekadzie maja. Zaleca się stosowanie od 1-3 pułapek na 1 ha sadu. Sprawdzanie pułapek powinno być prowadzone co 2-3 dni aż do 10 dni przed przewidywanym zbiorem owoców.

W uprawach wiśni i czereśni próg zagrożenia stanowią już 2 odłowione muchówki na pułapkę.

Czym chronić czereśnie i wiśnie?

Czereśnie i wiśnie w momencie dojrzewania wymagają zastosowania insektycydów zapewniających szybką i skuteczną ochronę przez szkodnikami. Takim preparatem jest Exirel® 100 SE. Exirel® 100 SE dzięki substancji czynnej Cyazypyr® skutecznie zwalcza trudne szkodniki, w tym nasionnicę trześniówkę oraz muszkę plamoskrzydłą. Co ważne, preparat ten działa nie tylko interwencyjnie, ale również zapobiegawczo ochraniając plantację przed muchówkami przez okres nawet 3 tygodni.

 

Kampania Zadbaj o #cennyowoc. Dedykowana producentom upraw sadowniczych

Polecamy także: