Zwalczanie chwastów w uprawie truskawki polowej

Zwalczanie chwastów w uprawie truskawki polowej stanowi jedno z największych wyzwań w uprawie tej rośliny. Chwasty charakteryzują się szybszym tempem wzrostu, większą odpornością na stres oraz dużą konkurencyjnością w stosunku do truskawek. Ponadto ich zwalczanie jest bardzo problematyczne, co potwierdzi każdy plantator. Dlatego stosowanie nowoczesnych herbicydów jest jednym z kluczowych elementów strategii ochrony plantacji.

Zwalczanie chwastów w truskawce – moment krytyczny

Plantacje truskawek są szczególnie narażone na negatywny wpływ chwastów, gdy poziom zachwaszczenia przekracza 30-50 proc. pokrycia gleby dla plantacji jednorocznych i 50 proc. dla dwuletnich. Szczególną uwagę należy zwrócić na zwalczanie chwastów w uprawie truskawki polowej wiosną, kiedy truskawki intensywnie rosną i owocują. Drugim ważnym terminem jest okres po zbiorach, gdy potrzebują czasu na regenerację.

Wiosenne zwalczanie chwastów w uprawie truskawki polowej

Zabiegi herbicydowe na młodych plantacjach posadzonych w terminie wiosennym i jesiennym preparatami na bazie lenacylu, np. Venzar® 500 SC >> SPRAWDŹ! <<< można wykonywać dopiero, gdy sadzonki wytworzą korzenie przybyszowe. W przypadku truskawek sadzonych bezpośrednio przed zimą, stosowanie herbicydów doglebowych jest bezpieczne dopiero wiosną. Należy poczekać do momentu, aż rośliny wznowią wegetację i dobrze się ukorzenią.

Jesienne zwalczanie chwastów w uprawie truskawki polowej

Jesienne stosowanie herbicydów doglebowych w uprawie truskawki polowej, to efektywny sposób zwalczana wielu uciążliwych chwastów, takich jak jasnota purpurowa, bratek zwyczajny czy gwiazdnica pospolita. Chwasty te, kiełkując jesienią i będąc odpornymi na mróz, stanowią silną konkurencję dla truskawek wiosną.

Zabiegi herbicydowe w uprawie truskawek powinno się wykonywać późną jesienią, w okresie spoczynku roślin. Pozwala to na eliminację chwastów przed rozpoczęciem wiosennego wzrostu truskawek, zapewniając im optymalne warunki do rozwoju i owocowania. Dla maksymalnej efektywności zaleca się wykonanie drugiego zabiegu uzupełniającego na przedwiośniu.

Zwalczanie chwastów w międzyrzędziach

W okresie jesiennym oraz wczesnowiosennym do zwalczania chwastów dwuliściennych w międzyrzędziach oraz niszczenia rozłogów można zastosować herbicydy zawierające substancję czynną karfentrazon etylowy, np. preparat Spotlight® Plus >>> SPRAWDŹ! <<<.

Regularne usuwanie odrostów truskawek jest kluczowe dla utrzymania zdrowej i produktywnej plantacji. Niewykonanie tego zabiegu w odpowiednim terminie może mieć poważne konsekwencje. Należą do nich m.in. nadmierne zagęszczenie plantacji, słabe plonowanie oraz rozprzestrzenianie się chorób i szkodników.

Polecamy także: