Zabiegi herbicydowe jesienią w zbożach

W uprawie zbóż ozimych najważniejsze jest odchwaszczanie w terminie jesiennym, zabieg wiosenny traktuje się jako korektę. Chwasty silnie konkurują z roślinami uprawnymi, a bywają zabójcze dla siewek. Czym pryskać chwasty jesienią? Od czego zależy dobór herbicydu? Jakie zabiegi herbicydowe stosować jesienią w zbożach?

Zboża są wrażliwe na zachwaszczenie, a największa presja zachodzi właśnie w początkowych fazach rozwoju. Chwasty są silnie konkurencyjne dla tej grupy, zjawisko jest znacznie nasilone w przypadku ciepłych i zarazem mało deszczowych jesieni. Dodatkowo rośliny niepożądane przyczyniają się do rozprzestrzeniania chorób i szkodników – jako żywiciele pośredni.

Aby zabieg ochronny na chwasty był skuteczny, należy odpowiednio dobrać herbicyd. Odpowiednio, czyli jak? Podpowiadamy.

Zabiegi herbicydowe jesienią w zbożach

Herbicydy do jesiennego odchwaszczania zbóż

Przy wyborze herbicydu do jesiennej ochrony zbóż należy zwrócić uwagę na kilka zmiennych czynników. Jest to przede wszystkim obsada gatunkowa chwastów. Istotne są zagadnienia: jakie chwasty występują na polu i który z nich dominuje. Warto sprawdzić, w jakich terminach kiełkuje dany chwast, na przykład czy tylko jesienią czy również wiosną.

Niektóre chwasty charakteryzują się na tyle silnym wzrostem i zdolnością rozmnażania, że już jesienią mogą przekroczyć progi ekonomicznego zagrożenia dla zbóż. Przykładem są m.in. miotła zbożowa i przytulia czepna.

Znaczenie w przypadku niektórych odmian zbóż może mieć ich wrażliwość, np. fitotoksyczność na substancje aktywnie czynne zawarte w środkach ochrony roślin. Niezależnie od tego zawsze należy przestrzegać dobrej praktyki rolniczej i BHP, a herbicydy stosować zgodnie z zaleceniami zawartymi w etykiecie produktu.

 

Herbicydy nalistne a doglebowe – jaką metodę wybrać?

Herbicydy stosuje się nalistnie lub doglebowo. Skuteczność pierwszej metody nie jest aż tak uzależniona od czynników atmosferycznych, jednak chwasty muszą znajdować się w odpowiedniej fazie rozwoju – duża powierzchnia robocza – by substancja aktywnie mogła wniknąć, a potem zadziałać.

Herbicydy doglebowe

Herbicydy stosowane doglebowo działają dłużej i mogą zapobiegać zachwaszczeniu wtórnemu. Jednakże są ograniczone wilgotnością podłoża, nie sprawdzają się w warunkach suszy. Jednocześnie silnie opady – są tak samo niewskazane jak przy stosowaniu herbicydów dolistnych. W tym przypadku mogą spowodować wymywanie substancji aktywnych do głębszych warstw gleby, poza strefę kiełkowania chwastów.

Herbicydy doglebowe stosuje się przed siewem lub po siewie, ale jeszcze przed pojawieniem się wschodów roślin uprawnych. Najczęściej w terminie do trzech dni od wykonania zabiegu siewu.

Zabiegi herbicydowe jesienią w zbożach

Jakie herbicydy do jesiennej ochrony zbóż przed chwastami?

W sprzedaży dostępne są środki ochrony roślin, które sprawdzają się przy obu metodach stosowania – nalistnie i doglebowo. Przykładem jest preparat >>> Battle® Delta 600 SC<<< , który zawiera dwie substancje aktywnie czynne: flufenacet oraz diflufenikan. Zwalcza szeroką grupę chwastów jedno- i dwuliściennych, w tym miotłę zbożową, przytulię czepną, samosiewy rzepaku i tasznika pospolitego. Do zwalczania chwastów w zbożach ozimych stosuje się również beflubutamid, zawarty np. w preparacie >>>BeFlex® 500 SC<<<. Gatunki wrażliwe na powyższą substancję aktywną to m.in gwiazdnica pospolita, fiołek polny, jasnota purpurowa, komosa biała, samosiewy rzepaku i tasznik pospolity.

Herbicydów nie powinno się stosować przy silnym nasłonecznianiu, w temperaturze przekraczającej 20ºC. Warto o tym pamiętać, ponieważ okresy jesienne są coraz cieplejsze.

Polecamy także: