Ochrona roślin

Opublikowano: 4 września, 2019 | autor: Redaktor

Szkodniki jabłoni. Wiemy, które są najgroźniejsze.

Co roku szkodniki jabłoni są przyczyną ogromnych strat w wielkości i jakości plonów jabłoni. Mogą one żerować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz roślin. Sprawdź jakie szkodniki możesz spotkać w swoim sadzie.

 

Owocówka jabłkóweczka

Owocówka jabłkóweczka (Laspeyresia pomonella) jest niewielkim motylem nocnym należącym do rodziny zwójkowatych. W naszym klimacie wytwarza dwa pokolenia w ciągu roku. Owocówka zimuje w postaci oprzędzionej gąsienicy w zakamarkach kory oraz drewnianym sprzęcie służącym do zbioru i przechowywania owoców. Przepoczwarzenie się gąsienic zaczyna się w kwietniu. Wylot motyli rozciągnięty jest w czasie i trwa nawet 3 miesiące. Kilka dni po wylocie samice składają jaja, z których po około 10 dniach wylęgają się gąsienice. Po wylęgu gąsienice wgryzają się do wnętrza jabłek, w których żerują. Miejsca wgryzów w jabłkach otoczone są trocinami, zaś wydrążone korytarze gruzełkowatymi odchodami. Porażone jabłka wcześniej opadają. Straty gospodarcze spowodowane żerowaniem owocówki mogą sięgać kilkunastu procent zbioru.

Zapoznaj się również z artykułem: Owocówka jabłkóweczka – poradź sobie raz, a dobrze! 

 

Szkodniki liści i owoców

Zwójki liściowe to grupa motyli będących szkodnikami upraw sadowniczych, w tym jabłoni. Istnieje kilkanaście gatunków zwójek, jednak tylko kilka z nich powoduje odczuwalne straty gospodarcze – bukóweczka (Pandemis heparana), różóweczka (Cacoecia rosana), siatkóweczka (Adoxophyes reticulana), zaś lokalnie koróweczka (Enarmonia woeberiana) i wydłubka oczateczka (Spilonota ocellana). Szkodniki jabłoni zimują w zakamarkach kory w postaci oprzędzionych gąsienic. Wiosną, najwcześniej stwierdza się żerowanie gąsienic wydłubki oraz siatkóweczki. Następnie różóweczki i bukóweczki. Szkodniki te żerując uszkadzają liście i owoce przez cały sezon wegetacyjny. Straty w plonach jabłek spowodowane żerowaniem zwójek mogą sięgać kilkunastu procent.

 

 

Namiotnik jabłoniowy

Namiotnik jabłoniowy (Hyponomeuta malinellus) jest niewielkim motylem z rodziny namiotnikowatych. Gąsienice zimują pod tarczami jaj, z których się wylęgły. Wiosną, gdy temperatura przekroczy 10–15°C gąsienice rozpoczynają żerowanie. Początkowo żerują na pąkach, po czym wgryzają się w liście. Po upływie od 2 do 3 tygodni gąsienice oplatają liście i gałązki tworząc charakterystyczne namioty, w których żerują przez około 1,5 miesiąca, a następnie przepoczwarzają się. Pod koniec czerwca pojawiają się motyle, które składają jaja na pędach jabłoni. Gąsienice namiotnika żywiąc się liśćmi jabłoni doprowadzają do zmniejszenia powierzchni asymilacyjnej rośliny, co prowadzi do spadku jej kondycji oraz plenności.

 

Sposób na szkodniki jabłoni

Szkodniki jabłoni wymagają zwalczania odpowiednimi preparatami. Polecanym skutecznym środkiem zwalczającym zwójki liściowe i owocówkę jabłkóweczkę w sadzie jest Coragen 200 SC. Coragen 200 SC to nowoczesnej klasy preparat zawierający substancję aktywną jaką jest chlorantraniliprol, dzięki czemu środek zwalcza różne stadia rozwojowe owocówki oraz zapewnia krótki okres karencji.

 

Więcej informacji o Coragen 200 SC znajdziesz tutaj: Coragen 200 SC – Insektycyd nowej generacji 

 

Tags: ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑