Owocówka jabłkóweczka – poradź sobie raz, a dobrze!

Owocówka jabłkóweczka (Laspeyresia pomonella) jest jednym z tych szkodników jabłoni, którego należy traktować poważnie. Żerowanie larw owocówki w jabłkach powoduje ich zarobaczywienie i przedwczesne opadanie. Nie można mieć złudzeń, aby zapobiec uszkodzeniom owoców szkodnik ten musi być skutecznie zwalczany w każdym sezonie wegetacyjnym. Należy jednak pamiętać, że schematyczne zwalczanie to za mało, potrzebny jest precyzyjny monitoring.

 

Owocówka jabłkóweczka

 

Owocówka jabłkóweczka – opis szkodnika

Postać dorosłą owada stanowią motyle osiągające długość ciała do około 10 mm i rozpiętości skrzydeł wynoszącej 16–22 mm. Pierwsza para skrzydeł motyla jest barwy brązowoszarej z błyszczącą, czarnoobrzeżoną plamką tworzącą tzw. lusterko. Jaja owocówki są płaskie, lekko owalne o barwie o białej. Głowa i tarczka karkowa gąsienic jest brązowa, zaś ciało różowawe i osiąga długość do 15 mm.  Poczwarki początkowo są kremowe, a następnie brązowieją. Mają długość około 10 mm.

Biologia

Postacią zimującą owocówki jest gąsienica. W trakcie zimy owocówki chronią się w zakamarkach kory oraz drewnianym sprzęcie służącym do zbioru i przechowywania owoców (skrzynkach i paletach). W kwietniu gąsienice przepoczwarzają się. Lot motyli, trwający około 3 miesięcy, rozpoczyna się zazwyczaj w drugiej dekadzie maja. Kilka dni po wylocie samice składają zapłodnione jaja. Ich rozwój trwa przeciętnie do 10 dni, jednak przy niestabilnej pogodzie może znacznie się wydłużyć. Po wylęgu gąsienice wgryzają się do wnętrza jabłek, w których żerują.

Opis uszkodzeń owocówki jabłkóweczki

W jabłkach miejsca wgryzów otoczone są trocinami. Wewnątrz owoców larwy szkodnika drążą głębokie korytarze, które wypełniają gruzełkowatymi odchodami. Uszkodzone jabłka wcześniej dojrzewają i padają.

Owocówka jabłkóweczka daje kilka pokoleń

W polskich warunkach klimatycznych owocówka jabłkóweczka daje dwa pokolenia rocznie, przy czym pokolenie letnie jest mniej liczne i stanowi jedynie około 20–40% w ogólnej liczebności szkodnika. Jego wielkość jest modyfikowana warunkami termicznymi panującymi w sezonie oraz przeprowadzonym programem zwalczania pokolenia zimującego.

Sprawdzony sposób na owocówkę jabłkóweczkę

Aby zapobiec uszkodzeniom jabłek owocówka jabłkóweczka musi być konsekwentnie zwalczania. Z tym zadaniem doskonale radzi sobie Coragen® 200 SC (dowiedz się więcej >>).

Coragen® 200 SC jest przełomowym środkiem ochrony roślin, który dzięki nowoczesnej substancji aktywnej Rynaxypyr® skutecznie rozwiązuje problem owocówek i zwójkówek.

7 elementów, które wyróżniają Coragen® 200 SC

  1. Unikalny sposób działania, który zapewnia Rynaxypyr®
  2. Zwalcza różne stadia rozwojowe owocówki
  3. Krótki okres karencji
  4. Selektywny dla owadów pożytecznych
  5. Odporny na zmywanie
  6. Korzystny przelicznik jakości do ceny
  7. Wysoka jakość gwarantowana przez firmę FMC

Pamiętaj!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Polecamy także: