Jesienne szkodniki rzepaku – poznaj wroga

Już teraz warto rozpocząć przygotowania do jesiennej walki ze szkodnikami rzepaku. Rzepak ozimy w naszych warunkach agrotechnicznych jest jedną z roślin najdłużej przebywających na polu przez co mogą go się imać wszelakie zagrożenia zarówno ze strony chwastów, grzybów i szkodników. Sytuacji nie poprawia fakt wycofania z obiegu zapraw do rzepaku zawierających insektycydy z grupy neonikotynoidów. Szkodniki rzepaku tylko na to czekały.

Co szczególnie może zagrażać?

Wycofanie zapraw nasiennych zawierających substancje czynne z grupy neonikotyidów powoduje konieczność szczegółowego monitorowania chowacza galasówka, gniatarza rzepakowca, pchełki rzepakowej, pchełek ziemnych oraz śmietki kapuścianej.

Poznaj wroga od podszewki:

Chowacz galasówek – jest niedużym szarym chrząszczem osiągającym około 3 mm długości. Wczesną jesienią dorosłe owady dokonują żeru uzupełniającego na plantacjach rzepaku, po czym składają w jego korzeniach jaja. Porażenie tym szkodnikiem jest bardzo charakterystyczne. Można je rozpoznać po gładkich i okrągłych naroślach na korzeniach. Każde z nich ma średnicę około 1 cm. Termin obserwacji chowacza galasówka przypada na wrzesień – listopad. Próg jego ekonomicznej szkodliwości wynosi 2–3 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni.

Gnatarz rzepakowiec – jest błonkówką dorastającą do około 8 mm długości i rozpiętości skrzydeł osiągającej do 14 mm. Głowa tego owada jest czarna, natomiast odwłok pomarańczowy z charakterystycznym, czarnym rysunkiem. Drugie pokolenie larw tego szkodnika żeruje na rzepaku ozimym oraz chwastach z rodziny krzyżowych. Nie zwalczany szkodnik w ciągu kilku dni jest w stanie zniszczyć całą uprawę. Obserwacji gnatarza dokonuje się na przełomie września i października. Próg szkodliwości wynosi 1 gąsienicę na 1 roślinę.

Pchełka rzepakowa – jest niedużym owalnym chrząszczem dorastającym do 3 mm długości. Pchełka jest barwy czarno-niebieskiej o metalicznym połysku. Jesienią chrząszcze opanowują młode rośliny rzepaku. Samice składają jaja płytko do gleby, a wylęgnięte larwy przedostają się do roślin, w których rosną aż do wiosny. Larwy osłabiają rzepak, przez co rośliny łatwiej przemarzają. Okres obserwacji dorosłych owadów przypada na wrzesień i październik. Próg ekonomicznej szkodliwości wynosi 3 chrząszcze na 1 mb rzędu.

Pchełki ziemne – są to nieduże czarne chrząszcze nie przekraczające 3 mm. Jesienią owady przelatują na wschody rzepaku ozimego. Termin obserwacji przypada na wrzesień – październik. Próg ekonomicznej szkodliwości wynosi 1 chrząszcza na 1 mb rzędu.

Śmietka kapuściana – jest muchówką dorastającą do około 8 mm długości. Samce są barwy czarnoszarej, natomiast samice brązowoszarej. Larwy tego owada żerują w korzeniach rzepaku. Zagrożeniem dla rzepaku ozimego są larwy trzeciego pokolenia. Zaatakowany przez śmietkę rzepak jest następnie porażany przez suchą zgniliznę kapustnych oraz weticiliozę. Termin obserwacji tego szkodnika przypada na wrzesień – listopad. Próg szkodliwości wynosi 1 śmietka w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni.

Na szkodniki rzepaku – środki ochrony roślin FMC >>

Polecamy także: