Wciornastek tytoniowiec w uprawie cebuli. Jak skutecznie chronić plantacje?

Wciornastek tytoniowiec w uprawie cebuli jest trudny do zwalczenia i stanowi wyzwanie dla niejednego rolnika. Straty spowodowane jego żerowaniem bywają bardzo dotkliwe. Oprócz ogładzania roślin z substancji odżywczych przenosi groźne choroby wirusowe. Czy wiesz jak skutecznie zwalczać tego szkodnika? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Wciornastek tytoniowiec w uprawie cebuli – mały i groźny przeciwnik

Wciornastek jest niewielkich rozmiarów szkodnikiem, który żeruje na ponad 300 gatunkach roślin, w tym cebuli. Osobnik dorosły osiąga zaledwie do 1,3 mm długości, przez co jest trudno dostrzegalny. Niebezpieczne dla roślin są zarówno larwy, jak i osobniki dorosłe, które odżywiają się zawartością komórek miękiszowych liści powodując ogładzanie roślin. Dodatkowo, wciornastek przenosi wirusa wywołującego żółtą smugowatość cebuli – IYSV. Z tego powodu, na skutek jego żerowania , zmniejszenie wydajności plonu nierzadko przekracza 50%.

 

Więcej informacji o biologii tego szkodnika znajdziesz tutaj:

Wciornastek tytoniowiec – opis szkodnika, zwalczanie i szkodliwość

 

Monitorowanie plantacji cebuli

Wciornastek na plantacji cebuli pojawia się wraz z końcem maja. Pod kątem jego występowania plantacje powinno się lustrować raz w tygodniu.  Jednak, przy ciepłej i słonecznej pogodzie, przeprowadzanie monitorowania plantacji będzie niezbędne 3 razy w tygodniu, ponieważ takie warunki sprzyjają nasileniu jego występowania. W pierwszej kolejności powinno się monitorować obrzeża plantacji. Do tego celu należy używać żółtych lub niebieskich tablic lepowych.

Wciornastek – próg zagrożenia w uprawie cebuli:

  • czerwiec – lipiec: od 6 do 10 osobników na 1 roślinie

 

Zwalczanie wciornastka tytoniowca w cebuli

W momencie przekroczenia przez wciornastka progu zagrożenia niezbędne jest stosowanie oprysków chemicznych. W programie zwalczania tego szkodnika należy uwzględnić preparaty zawierające substancję czynną cyjanotraniliprol, będącą związkiem z grupy antranilowych diamidów, np. Benevia® 100 OD (przeczytaj więcej informacji na temat szkodnika). Benevia® 100 OD jest insektycydem o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Na roślinie działa wgłębnie oraz translaminarnie. Paraliż owadów następuje w ciągu kilku godzin i objawia się zahamowaniem ruchu i żerowania szkodnika. Ostateczny efekt działania widoczny jest po 3-6 dniach od zabiegu.

 

Dla poszerzenia swojej wiedzy w zakresie ochrony cebuli przed szkodnikami,

zachęcamy do obejrzenia filmiku o innym szkodniku cebuli – wciornastku chmielowcu 

 

wciornastek chmielowiec - zwlaczanie

Polecamy także: