Inne uprawy uprawa-truskawek-rzędy

Opublikowano: 14 kwietnia, 2020 | autor: Redaktor

Kwieciak malinowiec – poważny szkodnik w uprawie truskawek

Kwieciak malinowiec (Anthonomus rubi) to powszechnie występujący szkodnik w uprawie truskawek, malin i jeżyn. Kwieciak żerowanie rozpoczyna już wiosną, kiedy temperatura powietrza przekracza 12°C. Niezbędna jest bezwzględna eliminacja tego agrofaga, gdyż niezwalczany może uszkodzić nawet do 80% pąków na plantacji powodując znaczne straty w plonie.

Jak wygląda ten szkodnik

Kwieciak malinowiec jest niewielkim czarnym chrząszczem z rodziny ryjkowcowatych. Dorasta do około 4 mm, a jego ciało pokryte jest szarymi włoskami. Białe, rogalikowo zgięte larwy, o długości 3-4 mm, można spotkać w pąkach. Poczwarki kremowobiałe o długości 3-3,5 mm i również występują w pąku.

truskawka-uprawa-bez-kwieciak-malinowiec Kwieciak malinowiec atakuje plantacje truskawek już teraz

Wiosną, kiedy temperatura powietrza przekracza 12°C, na plantacjach można spotkać dorosłe osobniki tego szkodnika. Charakterystycznym objawem ich żerowania są wygryzione na liściach drobne owalne dziurki o średnicy około 1-2 mm. Około 2 tygodni przed rozpoczęciem kwitnienia truskawek samice szkodnika składają po jednym jaju w rozluźniające się pąki. W ciągu życia samica składa około 60 jaj. Larwy żerują wewnątrz pąków przez około 3 tygodnie, po czym przepoczwarzają się. Pod koniec czerwca na plantacji pojawiają się młode chrząszcze, które po kilku dniach żerowania schodzą na zimowanie.

Jakie straty powoduje ten szkodnik

Podczas składania jaj jedna samica może uszkodzić do 60 pąków, które więdną i usychają. Uszkodzenie niewielkiej ilości pąków nie powoduje odczuwalnego spadku plonu, jednak szkodnik ten niezwalczany uszkadza do 80% pąków powodując znaczne straty gospodarcze.

Zwalczanie kwieciaka malinowca w uprawie truskawek, malin i jeżyn

Zwalczanie szkodnika polega na wykonaniu oprysków chemicznych preparatami zawierającymi jako substancję czynną cyjanotraniliprol, np. Verimark® 200 SC lub Benevia® 100 OD, po zaobserwowaniu pierwszych uszkodzonych liści lub pąków lub stwierdzeniu na roślinach dorosłych owadów. Próg ekonomicznej szkodliwości wynosi 1 osobnik dorosły na 200 kwiatostanów.

Tags:


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑