Rzepak ozimy w marcu. Jak możemy o niego zadbać?

W niektórych latach mieliśmy do czynienia z powrotami zimy. Właśnie taka sytuacja miała miejsce w 2013 r., kiedy to na Wielkanoc zalegał jeszcze śnieg. Natomiast w 2014 r. wiosna przyszła znacznie wcześniej i już na przełomie lutego i marca, w niektórych rejonach kraju, termometry pokazywały ponad 10°C. Jak będzie w tym sezonie? Czas pokaże. Sprawdź co możesz zrobić w rzepaku ozimym już w marcu!

Regulacja zachwaszczeniarzepak ozimy w marcu

Wiosenne zwalczanie chwastów dwuliściennych w rzepaku, często nieuniknione, może okazać się dość kłopotliwe. W tym okresie istnieje możliwość użycia niewielu substancji aktywnych, a na domiar złego sam termin wykonania zabiegu przysparza wielu problemów. Warunki pogodowe mogą znacznie opóźnić wyjazd ciągnika w pole i oprysk. Należy pamiętać, że ostatnim momentem na wiosenny zabieg chwastobójczy jest u rzepaku faza BBCH 51, czyli wytworzenia pąków kwiatowych.

Rzepak ozimy w marcu, a zwalczanie chorób grzybowych

Zejście śniegu z plantacji i ponowne ruszenie wegetacji stanowi moment, w którym należy podjąć decyzję o ewentualnym wyborze środków grzybobójczych. Wachlarz zarejestrowanych preparatów jest dość szeroki. Należy jednak pamiętać, że minimalna temperatura zabiegu zwalczającego czerń krzyżowych i suchej zgnilizny połączonego z regulacją wzrostu wynosi co najmniej 8°C. Decydując się na preparaty na bazie triazoli trzeba brać pod uwagę, że minimalna temperatura w jakiej preparaty je zawierające osiągają największą skuteczność wynosi 12°C.

Przeczytaj więcej na temat ochrona roślin 

Zwalczanie szkodników

Zwalczanie szkodników jest jednym z najważniejszych zabiegów jakie należy wykonać w rzepaku ozimym wiosną. Już pod koniec lutego na plantacjach można zaobserwować naloty pierwszych szkodników. Chowacze granatki opuszczają glebę, gdy temperatura wynosi około 4°C. Następnym w kolejności szkodnikiem zagrażającym uprawom jest chowacz brukwiaczek, który nalot na plantacje rozpoczyna przy temperaturze 6°C. Decydując się na przeprowadzenie zabiegu przeciwko tym szkodnikom należy pamiętać, że minimalna temperatura działania insekcydów wynosi  10-15°C.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: szkodniki

Nawożenie dolistne i biostymulacja rzepaku ozimego

Stosowanie nawozów dolistnych oraz biostymulacja rzepaku ozimego z roku na rok zyskuje na popularności. Dzięki takim wiosennym zabiegom osłabione po zimie rośliny mają szansę zregenerować się. Nawożenie dolistne pozwala na szybkie usunięcie niedoborów pokarmowych. Zdrowe i dobrze odżywione rośliny wytwarzają większą masę nadziemną i podziemną, co przekłada się na plon. Rzepak ozimy w marcu ma bardzo duże wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe. Wykonując zabieg należy pamiętać, że optymalna temperatura do pełnego pobierania składników przez liście wynosi powyżej 8°C.

 

 

 

Polecamy także: