Kiedy powinno się zaorać rzepak, a kiedy można go uratować?

Regeneracja rzepaku wiosną wymaga szybkich i dobrze przemyślanych decyzji. Po ruszeniu wegetacji będzie niewiele czasu na rozważanie możliwych rozwiązań problemu osłabionych i uszkodzonych mrozami roślin. Z tego powodu warto już teraz zastanowić się kiedy ratować, a kiedy zaorać rzepak.

  1. Trudne chwile dla rzepaku

Wydłużający się okres jesiennej wegetacji powoduje rozrost rzepaku. Nadmiernie wyrośnięta łodyga i uniesiona szyjka korzeniowa znacznie zwiększają ryzyko wymarzania roślin. Dodatkowo, ciepła i wilgotna jesień sprzyja rozwojowi patogenów chorobotwórczych porażających rzepak. Gwałtowne i silne mrozy, brak okrywy śnieżnej czy śnieg zalegający na niezamarzniętej roli powodują liczne uszkodzenia, gnicie oraz zamieranie rzepaku. Dodatkowo, na skutek wahań temperatur, może dochodzić do rozhartowania roślin.

Więcej informacji na temat rzepaku: Co na rzepak? – herbicydy, fungicydy, insektycydy, nawozy dolistne – FMC

  1. Kiedy zaorać rzepak?

Decyzja dotycząca ratowania rzepaku powinna zostać poprzedzona naprawdę solidną lustracją plantacji wykonaną wczesną wiosną po ruszeniu wegetacji. Obserwacja powinna polegać na wyodrębnieniu na plantacji, w zależności od jej wielkości, od około 6 do 20 poletek próbnych o wymiarach 1m2. Uprawy rzepaku kwalifikują się do zaorania jeżeli na poletkach próbnych przezimowało mniej niż 20 roślin na 1m2, widoczne są łysiny po wymarzniętych roślinach oraz jeżeli są bardzo zachwaszczone.

  1. Kiedy rzepak ratować?

Zazwyczaj nie warto zaorywać rzepaku jeżeli widocznych szkód dokonała zwierzyna łowna. W większości przypadków są one niewielkie i nieszkodliwe. Również gdy pozornie wyglądający na martwy rzepak, po wznowieniu wegetacji, rozwija korzenie oraz pąki boczne.

  1. Jak wzmocnić rzepak?

Jeśli lustracja plantacji wykaże, że rzepak niestety przemarzł, ale nadaje się do ratowania, należy zwiększyć wiosenna dawkę azotu o nawet 1/3. By jeszcze lepiej zregenerować przemarznięte rośliny, zaleca się zaraz po ruszeniu wegetacji dokarmiać rzepak także dolistnie za pomocą nawozów, dostarczających takich niezbędnych składników pokarmowych jak azot, bor, cynk, mangan, molibden czy siarka, np. Rapsin (więcej na temat środka). Preparat ten podawany roślinom wiosną uruchomia ich intensywny przyrost masy oraz umożliwia plonowanie na najwyższym możliwym poziomie.

Polecamy także: