Chwościk buraka. Czy można go spotkać na Twoim polu?

Chwościk buraka (Cercospora beticola) jest chorobą pochodzenia grzybowego występującą jedynie u buraka. Atakuje rośliny gdy jest ciepło i wilgotno. Objawy choroby, w postaci jasnych plam otoczonych brunatną obwódką, pojawiają się w lipcu na plantacjach tej rośliny. Choroba ta stanowi realne zagrożenie dla upraw buraka cukrowego. Sprawdź jak sobie z nią skutecznie radzić.

chwościk burakaChwościk buraka lubi ciepło

Wegetacji grzybów powodujących chwościka buraka Cercospora beticola sprzyja występowanie wysokich temperatur, za dnia oscylujących w granicach 25-30°, zaś w nocy powyżej 15° oraz wysokiej wilgotności powietrza.

Charakterystyczne objawy choroby

Chwościk buraka jest powszechną chorobą buraka cukrowego na całym świecie. Pierwsze jego objawy pojawiają się na starszych liściach buraka zazwyczaj w lipcu. Z czasem porażone zostają również młodsze liście. Początkowo objawy chwościka mają postać niewielkich jasnych plam otoczonych brunatną obwódką, których liczba w miarę rozwoju choroby się zwiększa. Następnie zaczynają zamierać liście. Z czasem burak cukrowy może odbudować aparat wegetatywny, jednakże dzieje się to kosztem redukcji masy korzenia, a co za tym idzie jakością i ilością plonu. Straty gospodarcze spowodowane tą chorobą mogą sięgać nawet 50% plonu korzeni. Obniżeniu ulega również zawartość cukru, dochodząca do 2%.

Chwościk buraka – jak mu zapobiegać?

Zapobieganie występowaniu choroby powinno być oparte o zasady prawidłowej agrotechniki, do których należą:

  1. Dokładna uprawa pożniwna – grzyby powodujące chwościka zimują na resztkach pożniwnych buraków, uprawianych w poprzednim sezonie, w glebie
  2. Prawidłowy płodozmian – zgodnie z zasadami prawidłowego płodozmianu burak cukrowy powinien być uprawiany na tym samym polu raz na cztery lata
  3. Wybór do uprawy odmian odpornych na chorobę

Zwalczanie chwościka

Zdaniem ekspertów, przypadku gdy chwościk buraka wystąpi wcześnie, a jej objawy są widoczne na około 5% roślin na plantacji oprysk fungicydowy należy wykonać już w momencie zaobserwowania objawów choroby, np. preparatem Rubric® 125 SC (dowiedz się więcej na temat środka). Natomiast jeżeli choroba pojawi się w pierwszej połowie sierpnia zabieg należy wykonać gdy zainfekowane zostanie ok. 15% roślin na plantacji, zaś na przełomie sierpnia i września 40%.

Polecamy także: