Ochrona herbicydowa zbóż – 4 najważniejsze pytania i odpowiedzi

Zabiegi związane z ochroną herbicydową zbóż jarych należą do zabiegów dość łatwych. Ochrona ograniczona jest do wykonywania zabiegu chwastobójczego, który należy przeprowadzić w jednym terminie pomiędzy fazami 2 liści (BBCH 12), a liścia flagowego (BBCH 37). Poprawnie przeprowadzony oprysk herbicydowy daje nie tylko gwarancję zniszczenia uciążliwych chwastów, ale też jest o niemal 25% tańszy niż w przypadku ozimin. Z tego powodu należy dobrze zastanowić się nad ostatecznym terminem zabiegu oraz odpowiednim doborem preparatu.

Pytanie pierwsze: „W jakim terminie należy wykonać zabieg?”

Okres wykonywania zabiegu jest jednym z kluczowych elementów warunkujących jego sukces. Opryski herbicydowe powinny być wykonywane u zbóż jarych pomiędzy fazami BBCH 12, a BBCH 37. Większość z dostępnych na rynku środków chwastobójczych najlepsze działanie osiąga gdy chwasty są młodsze. Z tego powodu zabieg herbicydowy warto rozpocząć już w chwili gdy siewki wschodzących chwastów są możliwe do rozpoznania, a niezbędne staje się regularnie monitorowanie plantacji. Stopień zachwaszczenia upraw i skład gatunkowy chwastów stanowią czynnik decydujący o wyborze dokładnego terminu oprysku oraz doborze odpowiedniego preparatu i jego dawki. Prawidłowo wykonany zabieg sprawi, że ochrona herbicydowa zbóż jarych będzie skuteczniejsza.

Pytanie drugie: „Jakie chwasty najczęściej można spotkać w zbożach jarych”

Jeśli pole zostało dobrze i starannie przygotowane pod siew zbóż jarych to ochrona herbicydowa zbóż nie powinna spotkać się z trudnościami. Do najpopularniejszych chwastów spotykanych w uprawach należą chwastnica jednostronna, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, komosa biała, miotła zbożowa, owies głuchy, przetacznik perski, rzodkiew świrzepa i tasznik pospolity. Największe zagrożenie dla rozwoju zbóż jarych stanowi kumulacja na polu kilku gatunków chwastów, które skutecznie zubożają wszystkie zasoby środowiska.

Pytanie trzecie: „Jakie są koszty odchwaszczenia zbóż jarych?”

Są one znacznie niższe niż w przypadku zbóż ozimych. Wynika to z faktu, że w zbożach jarych nie ma form zimujących chwastów, które cechują się dużą odpornością na działanie herbicydów. Chwasty, wschodzące wiosną mają słabiej rozwiniętą kutykulę, przez co są znacznie wrażliwsze na działanie herbicydów i wymagają zastosowania znacznie mniejszych i tańszych dawek preparatów. Koszty odchwaszczenia zbóż jarych są średnio o ¼ niższe w porównaniu z oziminami.

Pytanie czwarte: „Jak wybrać dobry preparat do odchwaszczania zbóż jarych?”

Większość dostępnych na rynku herbicydów nie ma tak szerokiego zakresu stosowania, aby być tak samo skuteczną zarówno w fazie BBCH 12 i BBCH 37. Z tego powodu warto chwilę poszukać i wybrać preparat o jak najelastyczniejszym terminie stosowania, by ochrona herbicydowa zbóż była skuteczna. Powinien on wykazywać możliwie szerokie spektrum zwalczanych chwastów w zbożach, a zarazem być bezpiecznym dla uprawianej rośliny. Inną ważną cechą charakteryzującą dobry preparat nalistny to niska dawka stosowania ułatwiająca tworzenie mieszanin, transport oraz przechowywanie. Poza tym taki herbicyd powinien dobrze spisywać się jako komponent mieszanin i szybko stopować rozwój chwastów. Godnym polecenia preparatem, który spełnia te wymagania jest Rumba® 069 EW.

.

 

Polecamy także: