Chwasty dwuliścienne w rzepaku – Jak je zwalczyć?

Ze względów klimatycznych w naszym kraju dominują plantacje rzepaku ozimego. Formy ozime tej rośliny na polu spędzają przeszło 10 miesięcy.  Przez ten czas oddziałuje na nie wiele czynników, które zaważają na wysokości plonu. Do istotniejszych elementów mogących zaważyć na kształtującym się potencjale plonotwórczym rzepaku są występujące jesienią na plantacji chwasty dwuliścienne w rzepaku, m. in. chabry, gatunki rumianowate, ostrożeń oraz przytulia czepna.

Kiedy najlepiej rozpocząć zwalczanie chwastów dwuliściennych w rzepaku?

Stare polskie powiedzenie mówi lepiej późno niż wcale, ale lepiej co masz zrobić jutro zrób dziś. Zasada ta doskonale sprawdza się w kwestiach redukcji zachwaszczenia rzepaku. Jako, że roślina ta swój potencjał plonotwórczy kształtuje we wczesnych fazach rozwojowych jesienne zabiegi herbicydowe są niezwykle istotne. Poza tym konkurencja z chwastami o zasoby środowiska powoduje nadmierny wzrost rzepaku oraz osłabienie jego kondycji, przez co później może on przemarzać i wypadać zimą.

Dlaczego warto przeprowadzać zabiegi herbicydowe?

Kolejnym aspektem przemawiającym za przeprowadzeniem na plantacjach rzepaku jesiennych zabiegów herbicydowych jest fakt, że rośliny konkurencyjne najlepiej zwalcza się w ich wczesnych fazach rozwojowych. Wtedy też do ich niszczenia używa się niższych dawek preparatów, czyli takie zabiegi są znacznie tańsze i skuteczniejsze niż gdy byłyby wykonane wiosną. Należy pamiętać, że z ekonomicznego punktu widzenia, formy ozime chwastów mogą doprowadzać do większych strat ekonomicznych nie tylko z powodu ograniczenia potencjału plonotwórczego rzepaku, ale również dlatego że wytwarzają znacznie więcej nasion. Chwasty dwuliścienne w rzepaku powinno się zwalczać wiosną tylko w przypadku zbyt późnego siewu, nierównomiernych wschodach lub niemożności wykonania zabiegu jesienią.

Im szybciej tym lepiej, czyli sposób na kłopotliwe chwasty dwuliścienne w rzepaku.

Część z dostępnych na rynku preparatów zaleca się stosować bezpośrednio po siewie rzepaku (najpóźniej do 3 dni), na starannie uprawioną (bez grud) glebę. Tak szybkie zastosowanie herbicydów pozwala na skuteczną walkę z kłopotliwymi chwastami dwuliściennymi. Polecanym przez nas preparatem jest niezmiennie Reactor® 480 EC – Reakcja natychmiastowa!, który działa na chwasty głównie w okresie ich kiełkowania. Ten doglebowy preparat w swoim składzie zawiera chlomazon, dzięki któremu skutecznie działa na takie chwasty dwuliścienne w rzepaku jak chwastnica jednostronna, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, jasnota różowa, przytulia czepna, tasznik pospolity, tobołki polne, komosa biała, przetacznik polny, rumian polny, rumianek pospolity, wiechlina roczna. Należy pamiętać, że część z tych roślin konkurencyjnych nie tylko stanowi zagrożenie dla rozwijającego się rzepaku, ale również stanowi zagrożenie dla zebranego plonu.

Produkty, których możesz użyć przy zwalczaniu chwastów w rzepaku:

NERO® 424 EC  – Chroni rzepak, spala chwasty >>

 

Interesujesz się tematem zwalczania chwastów? Zapoznaj się z artykułem, który znajdziesz  tutaj>>

 

Polecamy także: