Jak wygląda omacnica prosowianka? Owad dorosły. Jaja. Gąsienice. Poczwarka.

Omacnica prosowianka potrafi uszkodzić nawet 100% roślin danej uprawy, powodując przy tym spadek plonu z hektara nawet powyżej dwóch ton ziarna. Szkodnik występuje pospolicie na terenie całego kraju. Owad atakuje uprawy, m.in. są to: kukurydza, chmiel, proso czy winogrono, ale można go spotkać też w innych uprawach, a nawet na chwastach tj.: komosa, pokrzywa czy rdest. W artykule skupimy się na tym jak rozpoznać omacnicę prosowiankę, aby jak najszybciej przystąpić do jej zwalczania.

 

Omacnica prosowianka – Jak wygląda owad dorosły?

Motyl ma do 12-15 mm długości. Rozpiętość skrzydeł wynosi do 25–34 mm, przy czym:

  • Samice omacnicy prosowianki są większa od samców. Przednie skrzydła samic są bladożółte lub jasnobrązowe, mają ciemne brzegi i dwie poprzeczne, faliste linie. Tylne skrzydła są jaśniejsze, a przez ich środek przebiega jasna pręga.
  • U samców przednie skrzydła są ciemniejsze, zwykle brązowe, z jasnymi, falistymi liniami poprzecznymi, natomiast tylna para jest jaśniejsza. Na głowie motyli znajduje się aparat gębowy typu ssącego oraz czułki sięgające niemal do połowy długości ciała.

 

Omacnica prosowianka – Jak wyglądają jej jaja?

Jaja omacnicy prosowianki są płaskie, lekko owalne, długości około 1–1,2 mm oraz szerokości 0,7–1,1 mm. Początkowo śnieżnobiałe, lecz z upływem czasu stają się kremowe. Układane są dachówkowato w złoża zawierające od 2 do 80 jaj. Średnio w złożu znajduje się 20–30 jaj.

 

Omacnica prosowianka – Jak wyglądają gąsienice?

Gąsienice omacnicy prosowianki przechodzą przez pięć stadiów larwalnych, z których pierwsze ma 1-2 mm długości, a ostanie nawet 2,5 cm. Gąsienice mają trzy pary odnóży tułowiowych oraz pięć par posówek na segmentach odwłokowych. Ciało jest barwy brunatnożółtej lub jasnobrązowej ze słabo zaznaczonymi brązowymi plamkami. Na grzbiecie znajduje się ciemniejsze pasmo. W przedniej części każdego segmentu występują cztery ciemne plamki, natomiast w tylnej – dwie mniejsze. Głowa jest czarna lub brązowa z aparatem gębowym typu gryzącego.

 

Jak wygląda poczwarka?

Poczwarka omacnicy prosowianki jest typu zamkniętego, jasnobrązowa lub barwy ochry. Ma do 16–17 mm długości i do 3,5–4 mm szerokości.

Szacuje się, że straty w plonach spowodowane żerowaniem gąsienic omacnicy prosowianki mogą wynosić 20–30 %.

Dlatego zachęcamy do dokładnego zapoznania się ze szkodnikiem i do przeczytania artykułów poświęconych jego zwalczaniu:

Wszystko co musisz wiedzieć na temat Omacnicy prosowianki (Ostrinia nubilalis) i tego jak skutecznie zwalczyć szkodnika?

 

Zwalczanie omacnicy prosowianki – krok po kroku

 

Zwalczanie omacnicy prosowianki. Te 5 rzeczy musisz wiedzieć!

Polecamy także: