Ochrona roślin siew wiosną na polu

Opublikowano: 12 stycznia, 2021 | autor: Redaktor

Prace w rolnictwie wiosną. Przygotowanie gruntów, zabiegi ochronne i nie tylko…

Prace w rolnictwie są ściśle uzależnione od pory roku oraz przebiegu pogody. Wiosną, kiedy wszystko zaczyna budzić się do życia i dni stają się coraz dłuższe, na rolników czekają piętrzące się prace. Należą do nich m.in. przygotowanie gruntów pod zasiewy, zabiegi ochronne, wysiewy nawozów czy siew roślin.

Prace w rolnictwie wiosną należy zacząć od dokładnej lustracji plantacji ozimin

Wiosną, wszelkie prace na plantacjach ozimin uzależniamy od stopnia przezimowania znajdujących się na polu roślin. Z tego powodu, pierwszą podejmowaną przez rolników czynnością powinna być dokładna lustracja plantacji. W przypadku gdy rośliny w znacznym stopniu są wymarznięte może okazać się, że niezbędne będzie zaoranie części plantacji i ponowne wysianie roślin.

Więcej informacji na temat czym przesiać oziminy znajdziesz tutaj:

Gdy zboża ozime wymarzną – Co dalej? Poradnik cz. 1

 

rolnik sieje rośliny na swoim poluAzot na start

Przy prawidłowej obsadzie i kondycji ozimin po zimie kolejnym zadaniem czekającym na producentów rolnych jest wysiew nawozów azotowych. W przypadku rzepaku ozimego nawożenie roślin tym pierwiastkiem należy rozpocząć na przedwiośniu zgodnie z zasadą „Azot powinien czekać na rzepak, a nie rzepak na azot”. Z kolei w przypadku późno wysianej pszenicy ozimej pierwszą dawkę azotu należy zastosować najwcześniej jak to tylko będzie możliwe. W innym wypadku wysiew nawozów azotowych można przesunąć w czasie do fazy pierwszego kolanka.

Zabiegi ochronne wiosną

Ważnym elementem agrotechniki wiosennej są zabiegi ochronne. Wraz ze wzrostem temperatury uaktywniają się zarówno choroby i szkodniki, jak również chwasty. Te ostatnie, swoją wegetację często rozpoczynają w znacznie niższych temperaturach niż rośliny chronione. Dzięki temu mają wystarczająco dużo czasu na osiągnięcie zaawansowanych faz rozwojowych, w których stają się mało wrażliwe na działanie herbicydów. Z tego powodu zwalczanie roślin konkurencyjnych należy rozpocząć najwcześniej jak to tylko możliwe.

Konieczne może okazać się użycie środków chwastobójczych o udowodnionej skuteczności w zwalczaniu dominujących na polu gatunków chwastów oraz wykazujących szerokie spektrum doboru dawki i terminu stosowania, takich jak Omnera® LQM®.

Uprawki wiosenne

Przed siewem zbóż jarych wykonywane są uprawki wiosenne. Ich głównym celem jest zachowanie zmagazynowanej przez zimę wilgoci, przyśpieszenie ogrzewania górnej warstwy gleby, otrzymanie właściwej, gruzełkowatej struktury wierzchniej warstwy gleby oraz wprowadzenie herbicydów oraz nawozów doglebowych.

Tags: , ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑