Wiechlina roczna – charakterystyka, szkodliwość i zwalczanie

Wiechlina roczna (Poa annua) to niska, ale ekspansywna trawa będąca chwastem upraw rolnych, warzywnych a także przydomowych ogrodów. Szybko wypełnia wolne przestrzenie pomiędzy cenniejszymi gatunkami stając się dla nich poważną konkurencją. Jak ją skutecznie zwalczać?

Wiechlina roczna, potocznie nazywana pajędzą i wykliną, to jeden z najpowszechniejszych gatunków traw występujących w Polsce i na świecie. Ma niebywałe zdolności adaptacyjne, rozrasta się ekspansywnie i rozmnaża kilkukrotnie w ciągu sezonu. W rezultacie jest gatunkiem kosmopolitycznym, który „zdobył” nawet Antarktykę. Porasta miejsca ruderalne i nieużytki. Niestety jest przy tym także uciążliwym chwastem upraw i ogrodów.

Poa annua – charakterystyka i preferencje siedliskowe

Wiechlina roczna jak wskazuje nazwa to z reguły roślina jednoroczna, rzadziej dwuletnia lub bylina. Jej wysokość jest zmienna w zależności od warunków i fazy rozwoju, średnio od 5 do 35cm.  Liście są wąskie, szorstkie o ostrych brzegach (można się nimi skaleczyć). Wniesione źdźbła są nagie, gładkie, wzniesione lub łukowato wygięte podzielone na 3-5 międzywęźli. Roślina nie ma konkretnego terminu kwitnienia. Może wytwarzać kłoski przez cały sezon wegetacyjny. Owocem jest płaski ziarniak. Wiechlina wytwarza słabo rozwinięty, ale dość głęboki system korzeniowy (do 30cm). Radzi sobie na różnych stanowiskach – od suchych po wilgotne. Preferuje jednak gleby żyzne, bogate w azot i fosfor. Jest odporna na ugniatanie, deptanie i ścinanie.

Szkodliwość wiechliny rocznej

Roślina jest częstym chwastem w uprawach warzyw, truskawek, zbóż oraz w ogrodach. Jej szybki wzrost i wielokrotne rozmnażanie sprawia, że jest poważnym konkurentem o przestrzeń, wodę, składniki pokarmowe a w przypadku niskich gatunków także o światło. Nie ma ustalonych ustawowo progów szkodliwości, jednakże wiechlinę powinno się zwalczać regularnie. Nawet niewielki skraj „zanieczyszczonych” upraw szybko może doprowadzić do masowego rozrostu. W dodatku wiechliny zwiększają ryzyko wystąpienia chorób grzybowych u cenniejszych gatunków (jako żywiciel patogena wywołującego mączniaka prawdziwego).

Zwalczanie chwastu

Dobrym sposobem na zwalczanie wiechliny na mniejszych powierzchniach, np.: w przydomowym warzywniku, jest ręczne pielenie. Chwast dość łatwo „uwalnia” się w trakcie zabiegu. Prace jednak trzeba systematycznie powtarzać. W profesjonalnych uprawach i w zależności od ich specyfiki (np.: zboża, buraki, truskawki) stosuje się różnorodne herbicydy na chwasty jednoliścienne.

Wiechlina jest nie tylko rośliną szkodliwą z perspektywy upraw. Wykorzystuje się ją także jako gatunek pastewny.

Polecamy także: