Opryski na chwasty w zbożach ozimych – 6 niezawodnych porad

Opryski na chwasty są jeden z tych zabiegów w uprawie ozimin, które zapewniają roślinom odpowiednie warunki wzrostu i rozwoju. Każdy doświadczony rolnik wie, że dobrze przeprowadzona ochrona zbóż w październiku lub listopadzie skutkuje lepszą ich wegetacją wiosną. Jak również korzystnie wpływa na wysokość przyszłego plonu. Dlatego warto sumiennie monitorować uprawy pod kątem zachwaszczenia oraz przeprowadzać zabiegi. Warto pamiętać, że pierwsze opryski na chwasty powinny być przeprowadzone już jesienią.

  1. Regularnie monitoruj plantację

Pamiętaj, że już od momentu siewu każda uprawa zbożowa powinna być systematycznie monitorowania pod kątem ewentualnego zachwaszczenia. Znajomość składu gatunkowego oraz zagęszczenia roślin konkurencyjnych jest bardzo istotna. Ma wpływ na dobór odpowiedniego herbicydu oraz jego dawki, jak również decyduje o dokładnym terminie zabiegu.

  1. Pamiętaj o jesiennych opryskach

Pamiętaj, że zboża ozime charakteryzują się powolnym tempem wzrostu w początkowych fazach rozwojowych. Natomiast wiosną potrzebują wyższych temperatur do wznowienia wegetacji niż rośliny konkurencyjne. Poza tym warto pamiętać, że pszenica ozima charakteryzuje się najmniejszą zdolnością samoobrony przez chwastami. Warto zwrócić uwagę, że preparaty dedykowane do upraw zbożowych, w okresie wiosennym mogą być mniej skuteczne w redukcji zachwaszczania, co wynika z bardziej zaawansowanych ich faz rozwojowych.

  1. Dokonaj korekty oprysku

Pomimo, że ogólnie traktowane są jako korekta tych jesiennych są niemniej ważne. Jeżeli zachodzi potrzeba ich przeprowadzenia powinny być wykonane jak najszybciej.

  1. Odpowiednio dobierz parametry związane z opryskiem chwastobójczym

Należy odpowiednio dobrać termin zabiegu, który uzależniony jest od aktualnej pogody. Popularnym terminem oprysków na chwasty jest faza 2-4 liści. Na etykiecie producenta znajdują się szczegółowe wytyczne dotyczące każdego preparatu. Zawsze należy stosować się do zaleceń zawartych w etykiecie produktu.

  1. Podnieś skuteczność zabiegu herbicydowego

W tym celu warto zastosować mieszaninę dwóch lub trzech preparatów. Czasem skuteczne okazuje się zastosowanie wyższych zalecanych dawek preparatu, jednak należy pamiętać, że ich nadmierne zawyżanie może powodować również skutki uboczne, chociażby w postaci wystąpienia poparzeń herbicydowych u rośliny chronionej. Skuteczność zabiegu można podnieść również poprzez zastosowanie odpowiedniego adiuwantu. Wysokiej jakości opryski na chwasty pozwalają na zwiększenie szybkości jej pobierania przez liście chwastów, co skutkuje zahamowaniem wzrostu i rozwoju roślin konkurencyjnych.

  1. Obniż koszty ochrony

Stosowanie adiuwantów jako substancji pomocniczych przy opryskach na chwasty pozwala nie tylko podnieść skuteczność przeprowadzonego zabiegu, ale również obniża jego koszt, nawet o 20%. Wynika to z zastosowania zmniejszonej dawki herbicydu, przy zachowaniu jego pełnej skuteczności.

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ochrony zboża koniecznie zapoznaj się z tymi artykułami:

Ochrona herbicydowa zbóż – 4 najważniejsze pytania i odpowiedzi >>

Ochrona pszenicy w 3 krokach – sprawdź >>

 

 

Polecamy także: