Ochrona roślin Ochrona ziemniaka

Opublikowano: 21 listopada, 2017 | autor: Redaktor

Ochrona ziemniaka. Skutecznie poradź sobie z intruzami

Chwasty potrafią ograniczyć zbiory bardziej niż niektóre choroby. Szacuje się, że straty spowodowane roślinami konkurencyjnymi mogą sięgać nawet 70% plonów. Jako, że uprawa ziemniaka należy do łatwo zachwaszczających się chwasty należy zwalczać możliwie jak najwcześniej, najlepiej już na starcie ich wegetacji, aby ochrona ziemniaka była skuteczniejsza. W fazie siewki są najbardziej wrażliwe na zabiegi chemiczne, przez co można skutecznie poradzić sobie z intruzami.

Uprawa ziemniaka to raj dla chwastów

Uprawa ziemniaka stwarza dogodne warunki do rozwoju chwastów. Powolne tempo wzrostu oraz uprawa w szerokich rzędach sprawia, że ziemniak już na samym początku przegrywa konkurencję z chwastami. Nawożenie pola niedostatecznie przefermentowanym obornikiem, zawierającym niezmineralizowane nasiona chwastów, powoduje nasilenie występowania różnych gatunków roślin konkurencyjnych. Oprócz tego zasychająca na polu nać ziemniaczana odsłania glebę i umożliwia wzrost takim chwastom ciepłolubnym jak chwastnica jednostronna, komosa biała, psianka czarna czy szarłat szorstki. W pewnych przypadkach również agrotechnika przedplonu wpływa na rozwój chwastów. Uprawa ziemniaka często prowadzona jest po zbożach. Kombajnowy zbiór zbóż sprzyja osypywaniu się ziarna i rozwojowi ich samosiewów.

Ochrona ziemniaka. Im wcześniej tym lepiejochrona ziemniaka

Aby ochrona ziemniaka była skuteczna należy przystąpić możliwie jak najwcześniej, kiedy siewki chwastów są najbardziej wrażliwe na działanie substancji czynnych zawartych w herbicydach. Wtedy też możliwe jest użycie najniższych zalecanych dawek preparatów. Innym powodem przemawiającym za zwalczaniem chwastów już na starcie wegetacji jest ich pośrednictwo w przenoszeniu chorób i utrudnianie zbiorów ziemniaka.

Sposoby ochrony ziemniaka

W uprawie ziemniaka rośliny konkurencyjne można zwalczać kilkoma sposobami, w tym mechanicznie oraz mechaniczno-chemicznie. Środki chwastobójcze stosowane w ochronie ziemniaka znacznie lepiej obniżają zachwaszczenie niż zabiegi wyłącznie mechaniczne i z tego powodu powinny być na stałe wprowadzone do zabiegów agrotechnicznych wykonywanych na polu.

Więcej na Ochrona roślin

Daj pole do popisu

Czy wypróbowałeś już na swoim polu Stallion 363 CS? Stallion 363 CS jest przedwschodowym herbicydem do ochrony ziemniaków, grochu i bobiku przed szerokim spektrum chwastów jedno- i dwuliściennych, w tym chwastnicy jednostronnej, dymnicy pospolitej, fiołka polnego, gwiazdnicy pospolitej, jasnoty purpurowej, jasnoty różowej, komosy białej, niezapominajki polnej, perzu właściwego, psianki czarnej, przetacznika bluszczykowego, pokrzywy żegawki, przytulii czepnej, rdestu powojowego, rdestu ptasiego, rumianka pospolitego, szarłatu szorstkiego, tasznika pospolitego, tobołków polnych oraz wierzchliny rocznej. Skuteczność preparatu została potwierdzona licznymi badaniami, których wyniki znajdziesz tutaj: Wyniki badań Stallion

Tags: , , ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑