Jesienne zabiegi uprawowe

Jesienne zabiegi uprawowe obejmują przede wszystkim orkę, bronowanie oraz kultywatorowanie. Celem tych zabiegów jest poprawa struktury gleby oraz zniszczenie chwastów i patogenów glebowych. Czy to są jedyne sposoby na przygotowanie optymalnego podłoża pod siew? Jak jeszcze można przygotować glebę dla ozimin?

Orka

Orka jesienna jest jednym z podstawowych zabiegów agrotechnicznych. Celem orki jesiennej jest odwrócenie i pokruszenie uprawianej roli, co poprawia jej strukturę gruzełkowatą oraz miąższość.

Orka jesienna pozwala na odpowiednie napowietrzenie gleby oraz zatrzymanie wody w gruncie. Ponadto, umożliwia wymieszanie z glebą nawozów mineralnych oraz przykrycie resztek pożniwnych, przyspieszając ich rozkład. Zabieg jesiennej orki ogranicza populację szkodników i chwastów. Orkę jesienną należy wykonywać na odpowiednio uwilgotnionej glebie, aby uniknąć jej zbrylenia. Zabieg wykonany na zbyt mokrej lub suchej glebie niszczy jej strukturę.

Jesienne zabiegi uprawowe wykonywane po orce

Po orce, kolejne niezbędne jesienne zabiegi uprawowe uzupełniające, to bronowanie i kultywatorowanie. Ich celem jest uzyskanie optymalnej struktury gleby.

Bronowanie

Bronowanie jest zabiegiem agrotechnicznym wykonywanym za pomocą brony w celu płytkiego spulchnienia górnej warstwy gleby. Zabieg bronowania przeprowadzony jesienią, służy do zniszczenia wschodzących chwastów, wyrównania terenu, rozbicia skorupy glebowej oraz usunięcia resztek pożniwnych. W praktyce rolniczej najczęściej stosuje się bronowanie na krzyż, czyli przeciąganie brony po polu w dwóch prostopadłych kierunkach. Metoda ta jest szczególnie skuteczna na glebach ciężkich. Natomiast na glebach lżejszych często wystarczające jest jednokrotne przejście brony.

Kultywatorowanie

Kultywatorowanie, zwane również drapaczowaniem, to zabieg, którego celem jest spulchnianie, kruszenie i mieszanie gleby bez konieczności jej przeorywania i odwracania. Wykonuje się go za pomocą kultywatora, w połączeniu z innymi narzędziami, takimi jak brona zębowa czy wał strunowy, które dodatkowo rozdrabniają i wyrównują powierzchnię gleby. Zabieg przeprowadzany po orce, przyspiesza osiadanie gleby i niszczy wschodzące chwasty. Natomiast wykonywane przed siewem poprawia strukturę gleby, ułatwiając wschodzenie roślin. Dla zbóż ozimych może również zastąpić orkę siewną, jeżeli przedplon stanowiły rośliny okopowe.

Jesienne zabiegi uprawowe – jak jeszcze można przygotować glebę dla ozimin?

Jesienią glebę powinno się wzbogacać azotem mineralnym, fosforem, potasem oraz obornikiem. Dostarczenie oziminom składników pokarmowych w tym okresie w znaczący sposób przekłada się na wysokość przyszłego plonu. Należy jednak pamiętać, że przełożenie nawożenia do wiosny nie zrekompensuje niedoborów powstałych w okresie jesiennym i spowoduje spadek potencjału plonotwórczego roślin.

 

Polecamy także: