Informacje o środkach ochrony roślin na stronach rządowych – co możemy na nich znaleźć?

Internet to skarbnica wiedzy jeżeli chodzi o informację o środkach ochrony roślin. Okazuje się jednak, że różne strony zawierają różne informacje. Specjalnie dla Was sprawdziliśmy i uporządkowaliśmy wszystkie źródła, w których możecie znaleźć przydatne informacje o środkach ochrony roślin. Nasz cykl rozpoczynamy od omówienia oficjalnych stron rządowych zawierających informacje o preparatach do zwalczania agrofagów.

Najbardziej wiarygodne strony internetowe zawierające informacje o środkach ochrony roślin to strony oficjalne, rządowe. Charakteryzują się one tym, że posiadają rozszerzenie .gov.pl. Jest ot oznaka jakości i obiektywności informacji. Minus jest taki, że na ogół są to informacje bardzo ogólne, nie będące jakimiś konkretnymi poradami.

Wyszukiwarka informacji o środkach ochrony roślin – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Bardzo przydatną stroną internetową o środkach ochrony roślin jest „wyszukiwarka środków ochrony roślin”. Znajdziecie ją tutaj. Wyszukiwarka daje możliwość wyszukania oprysków. Możemy wyszukać interesujący nas produkt wpisując zaledwie jedno z pól opisujących czego szukamy:

 • Nazwa handlowa produktu
 • Uprawa
 • Organizm szkodliwy
 • Producent
 • Rodzaj preparatu (fungicyd, herbicyd)
 • Nazwa substancji czynnej
 • I inne.

Wyszukiwarka pozwala wyszukać wszelkie dostępne środki ochrony roślin, które występują w danej konkretnej kategorii. Po wyszukaniu konkretnego produktu, otrzymamy bardzo szczegółową informację odnośnie preparatu min:

 • kto jest producentem
 • od kiedy produkt jest w obrocie
 • do jakich upraw zostało wydane zezwolenie na używanie preparatu
 • do zwalczania jakich agrofagów dany środek ochrony roślin jest przeznaczony
 • inne przydatne informacje.

Środki ochrony roślin na stronie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORIN)

PIORIN to instytucja rządowa odpowiedzialna min. za nadzór nad prawidłowością stosowania środków ochrony roślin. W związku z tym ta jednostka rządowa publikuje bardzo dużo informacji, które mogą przydać się każdemu rolnikowi w jego zadaniach związanych z prowadzeniem ochrony roślin. Stronę internetową PIORIN można znajeść pod linkiem tutaj.

Do bardzo ważnych funkcji PIORIN jest prowadzenie rejestrów podmiotów, upoważnionych do:

 • wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin
 • prowadzących szkolenia z zakresu środków ochrony roślin
 • weryfikacji sprzętu do stosowania środków ochrony roślin.

Wykazy i rejestry są prowadzone w podziale na województwa. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie powyższych kwestii, warto sprawdzić podmiot z którym wchodzimy we współpracę. Caly rejestr znajduje się tutaj.

PIORIN prowadzi również Internetowy System Sygnalizacji Agrofagów. Polecamy korzystanie z tego darmowego narzędzia internetowego. Można tutaj sprawdzić informację o pojawieniu się agrofagów dla danego konkretnego powiatu. Wystarczy tylko na stronie głównej wybrać województwo i powiat aby dowiedzieć się jakie agrofagi występują aktualnie na polach w okolicy. Strona wskazuje również zalecany termin zabiegu środkami ochrony roślin. Dostęp do strony znajdziecie tutaj.

Z ciekawych informacji na stronie PIORIN, można odszukać min bardzo wartościowy raport na temat atestacji opryskiwaczy rolniczych zarówno polowych jak i sadowniczych. Nie jest to najnowsza publikacja, bo z 2004 roku. Natomiast zawiera bardzo wiele informacji odnośnie porównania podstawowych parametrów opryskiwaczy, które są wciąż popularne w polskich gospodarstwach.
Kompletny raport jest do ściągnięcia tutaj

W kolejnych odsłonach przeszukiwań internetu pod kątem wartościowych strony internetowych o środkach ochrony roślin weźmiemy pod lupę popularne portale rolnicze oraz strony producentów chemicznych preparatów do ochrony upraw.

Polecamy także: