Chwasty dwuliścienne w zbożach – 4 pytania i odpowiedzi

Regulację zachwaszczenia upraw zbożowych należy rozpocząć już jesienią. Takie zalecenia wynikają z biologii gatunków konkurencyjnych, które razem ze zbożem będą zimować na plantacji. Chwasty dwuliścienne w zbożach są nie tylko od nich znacznie odporniejsze na przemarzanie, ale też szybciej rozpoczynają wegetację. Skutkuje to nie tylko zubożeniem gleby w składniki pokarmowe, ale również niepełnym wykorzystaniem potencjału plonotwórczego przez zboża. Chwasty dwuliścienne pozostawione do wiosny w łanie pszenicy mogą spowodować znaczny spadek jej plonowania.

Produkty, których możesz użyć przy zwalczaniu chwastów:

Battle® Delta 600 SC – na chwasty jednoliścienne i dwuliścienne w zbożach

Jakie gatunki chwastów dwuliściennych są najgroźniejsze dla uprawy?

Do wyjątkowo uciążliwych gatunków zimujących chwastów dwuliściennych należy zaliczyć bodziszka, chabra bławatka, mak polny, przytulię czepną oraz przedstawicieli rodziny rumianowatych. Rośliny te w stosunku do zbóż wykazują bardzo silną konkurencję.

chwasty dwuliścienne w zbożachJaka jest szkodliwość chwastów dwuliściennych w zbożach?

Chwasty dwuliścienne w zbożach odznaczają się szybkim tempem rozwoju oraz większą odpornością na wymarzanie, poza tym wznawiają wegetację w znacznie niższych od zboża temperaturach. Zubożają one silnie glebę w substancje pokarmowe. Szacuje się, że chwasty pozostawione do wiosny w łanie pszenicy mogą spowodować spadek jej potencjału plonotwórczego nawet o ponad 5 dt/ha. Gatunki chwastów zimujących wytwarzają więcej nasion niż ich formy jare. Stanowi to zagrożenie również dla upraw następczych.

Jakie są zalety zwalczania chwastów dwuliściennych jesienią?

Chwasty dwuliścienne w zbożach są zdecydowanie łatwiejsze do zwalczenia jesienią. Wówczas chwasty są we wcześniejszych fazach rozwojowych i do zabiegu herbicydowego można użyć znacznie niższych dawek preparatów, niż miałoby to miejsce przy lepiej rozwiniętych chwastach. Wynika to z faktu, że młode rośliny nie mają silnie rozwiniętej warstwy woskowej, co umożliwia efektywniejsze wnikanie środków chwastobójczych. Należy również pamiętać, że zboża odchwaszczone jesienią są mniej wrażliwe na przemarzanie. Najkorzystniej byłoby gdyby wiosenne zabiegi regulacji zachwaszczenia upraw zbożowych stanowiły jedynie poprawki tych jesiennych.

Jaki preparat wybrać?

Preparaty do jesiennego zwalczania chwastów dwuliściennych w zbożach mogą być doglebowe lub nalistne. Część z rolników decyduje się na wykonanie zabiegu z użyciem pierwszego typu preparatu. Pewną trudnością może okazać się, że siewki chwastów podczas wykonywania zabiegu są bardzo młode i trudne do identyfikacji. Wtedy nieodzowna staje się znajomość pola, która pozwala na przewidzenie gatunków, które najprawdopodobniej w danym roku na polu się pojawią. Zawsze jednak przed wykonaniem zabiegu należy przeprowadzić lustrację pola, aby określić skład gatunkowy i fazy rozwojowe chwastów. Analiza ta pozwala na dobór odpowiedniego preparatu oraz ustalenie wysokości jego dawki. Dobrym rozwiązaniem jest wybór preparatu o szerokim zakresie stosowania – zwalczającym zarówno takie chwasty jednoliścienne i dwuliścienne.

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ochrony zboża koniecznie zapoznaj się z tymi artykułami:

Ochrona herbicydowa zbóż – 4 najważniejsze pytania i odpowiedzi >>

Jak zwalczyć choroby grzybowe roślin? – Znamy tajniki! >>

Ochrona pszenicy w 3 krokach – sprawdź >>

 

 

 

Polecamy także: