Jak zwalczyć choroby grzybowe roślin? Znamy tajniki!

Zboża lada chwila wejdą w fazę liścia flagowego. Wtedy też staniemy przed pytaniem czy przeprowadzić zabieg T2. Część z rolników nie widząc objawów chorobowych w swoich łanach poważnie zastanawia się nad jego pominięciem. Jednak aby uniknąć takich chorób jak: brunatna plamistość liści, mączniak prawdziwy, rdza brunatna i żółta oraz septoriozy, oprysk fungicydowy jest niezbędny. Zabieg powinien być wykonany zanim pojawią się choroby grzybowe.

Jak zwalczyć choroby grzybowe roślin?

Kiedy przypada termin wykonania zabiegu T2?

Zabieg powinno się wykonać pomiędzy fazami BBCH 39–49, czyli od fazy całkowicie rozwiniętego liścia flagowego do fazy widocznych pierwszych ości. Jeśli podczas lustracji łanu odnotujemy brak objawów porażenia z zabiegiem T2 możemy poczekać do BBCH 49. Jeśli jednak zauważymy choroby grzybowe naszych roślin, powinniśmy natychmiast działać, by uniknąć wyraźnego spadku plonowania.

Ważniejsze choroby grzybowe i progi ich szkodliwości

  • Brunatna plamistość liści zbóż

W pierwszej fazie porażenia na liściach występują owalne, nekrotyczne plamy. W późniejszej fazie stają się one nieregularne. Ich środki są ciemnobrązowe i obramowane na żółto. Usychanie całych liści następuje od końców. Próg szkodliwości: pięć procent liści z pierwszymi objawami porażenia. Choroba najczęściej występuje na terenach wilgotnych. Bez pomocy środków ochrony roślin, może doprowadzić nawet do pięćdziesięciu procent strat plonu.

  • Mączniak prawdziwy zbóż i traw

Na pochwach i blaszkach liści pojawia się biały nalot. Po jego zmyciu widoczne stają się brązowe plamy martwicowe. Z czasem grzybnia staje się kożuchowata i ciemnieje. Miejsca porażenia obumierają, a sam grzyb przenosi się na kłosy. Próg szkodliwości: pierwsze objawy porażenia na liściu podflagowym, flagowym lub na kłosie.

  • Rdza brunatna pszenicy i żyta

Na wierzchniej stronie liści rdza występuje w skupiskach lub w rozproszeniu. Skupiska mają kształt owalny i są koloru rdzawego. Przed okresem kwitnienia rozprzestrzeniają się również na spodniej stronie blaszki liściowej. Próg szkodliwości: pierwsze objawy porażenia na liściu podflagowym lub flagowym.

  • Rdza żółta zbóż i traw

W pierwszej fazie porażenia można dostrzec żółte skupienia na końcach liści. Następnie rozprzestrzeniają się one pomiędzy nerwy liści, pochwy, źdźbła, kłosy, ości, plewy i ziarna. W późniejszej fazie zmiany chorobowe przyjmują postać ciemnobrązowych pasów obrośniętych epidermą liści. Próg szkodliwości: pierwsze objawy porażenia na liściu podflagowym lub flagowym.

  • Septorioza paskowana liści pszenicy

Choroba grzybowa poraża blaszki liściowe, pochwy i źdźbła. Wiosną na dolnych liściach pojawiają się zmiany owalnego kształtu, które w kolejnych etapach przyjmują postać nieregularnych prostokątów. W pierwszej fazie są one jasnozielone, później na skutek nekrozy brązowieją. Następnie, w okolicach czerwca, pojawiają się owocniki stadium konidialnego grzyba, które są koloru czarnego. W miarę postępu infekcji nekroza obejmuje coraz większą powierzchnię liści. Próg szkodliwości: pięć-dziesięć procent porażonej powierzchni liścia podflagowego lub widoczny jeden procent liści z owocnikami lub 1% porażonej powierzchni liścia flagowego.

  • Septorioza plew pszenicy

Porażenie obejmuje całą roślinę, jednak najbardziej charakterystyczne są zmiany występujące na plewach. Na dokłosiu mają one kolor brązowo-czarny, natomiast na brzegach plew są brązowo-fioletowe. W wyniku postępującego porażenia następuje zamieranie tkanek.

Próg szkodliwości: dziesięć procent porażonej powierzchni liścia podflagowego lub jeden procent liści z owocnikami.

 

pole-pszenicy

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat ochrony roślin przeczytaj koniecznie wybrane artykuły:

Zaprawianie ziarna – najlepsza metoda na choroby w pszenicy?>>

Ochrona pszenicy w 3 krokach – sprawdź>>

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat fungicydów wejdź tutaj >>

Polecamy także: