Dymnica pospolita – charakterystyka, szkodliwość, zwalczanie

Dymnica pospolita Fumaria officinalis L. jest chwastem dwuliściennym, jednorocznym, spotykanym na terenie całej Polski. Możemy ją spotkać w uprawach zarówno jesienią, jak i wiosną. Nie należy do grupy chwastów uciążliwych jednak zdarza się, że w sprzyjających warunkach jej obecność może wpłynąć na wielkość i jakość plonu.

Gdzie występuje?

Dymnicę pospolitą najczęściej widujemy w uprawach roślin okopowych (burak, ziemniak), możemy ją jednak spotkać również w uprawach kukurydzy, zbóż,  rzepaku czy warzyw. Preferuje gleby gliniaste lub piaszczyste, bogate w składniki pokarmowe, a jej optymalna temperatura kiełkowania wynosi 7°C.

Charakterystyka

Dymnica pospolita potrafi osiągnąć od 10 do 40 cm wysokości. Jej liście są naprzemianległe, podwójnie pierzastosieczne, kwiaty małe, zebrane w grona, a korzeń krótki, sięgający około 20 cm.

Jedna roślina produkuje nawet 400 nasion, które mogą nie tracić zdolności do kiełkowania przez 11 lat.

Próg szkodliwości

Ma bardzo duże zapotrzebowanie na wodę i składniki mineralne, o które konkuruje z roślinami uprawnymi. Oficjalny próg szkodliwości wynosi 60 sztuk na metr kwadratowy uprawy, co obniża plon o około 5%.

Uwaga! Dymnica pospolita jest bardzo niebezpieczna dla zwierząt hodowlanych. Jej obecność np. w sianie może doprowadzić do silnych zatruć.

Zwalczanie

Dymnica pospolita powinna być zwalczana poprzez dobrze dobrany herbicyd. Nie warto jest kupować środków ochrony roślin od niezarejestrowanych sprzedawców. Konsekwencje stosowania takich ŚOR mogą być ogromne, m.in. można stracić dotacje unijne, plony i zdrowie oraz skazić środowisko.

Więcej informacji o tym, dlaczego kupując podrabiane produkty możesz narazić się na ogromne straty, znajdziesz tutaj >>

Polecamy także: