Ochrona roślin chwast przetacznik-min

Opublikowano: 27 sierpnia, 2020 | autor: Redaktor

Przetacznik bluszczykowy

Przetacznik bluszczykowy Veronica hederifolia to jednoroczny, dwuliścienny chwast odporny zarówno na choroby jak i na ataki szkodników. Często spotykany w uprawach roślin okopowych a także zbóż. Na tle innych chwastów wyróżnia się drobnymi niebieskimi i białymi kwiatami, które możemy zaobserwować w naszych uprawach od marca do czerwca. Jak go zwalczyć? Czy sprawia duże trudności rolnikom?

Przetacznik bluszczykowy, gdzie możemy go spotkać? 

Chwast jest najczęściej spotykany w uprawach zbóż jarych i ozimych oraz roślin okopowych i rzepaku. Preferuje cieplejszy klimat, a także luźne, żyzne gleby, bogate w azot.

Charakterystyka przetacznika bluszczykowego

Drobne białe i niebieskie kwiaty oraz sercowate, silnie rozwinięte liście są znakiem charakterystycznym dla przetacznika bluszczykowego. Jedna roślina może wytworzyć nawet 300 okrągławych nasion o 2-3 mm długości. Nasiona kiełkują w temperaturze od 0 do 5°C i najczęściej proces ten zachodzi późną jesienią, aż do przedwiośnia.

Zwalczanie 

Dla uprawy szkodliwe jest występowanie ok. 15 przetaczników bluszczykowych na metr kwadratowy. Do ich zwalczania najczęściej używa się środków ochrony roślin, herbicydów, które rozpyla się przy pomocy opryskiwaczy ręcznych lub polowych.

Jaki środek wybrać?

Środkiem ochrony roślin, który dzięki połączeniu dwóch substancji aktywnych flufenacetu oraz diflufenikanu zwalcza przetacznik bluszczykowy w zbożach ozimych, jest Battle® Delta 600 SC od firmy FMC. Battle® Delta 600 SC poradzi sobie nie tylko z przetacznikiem bluszczykowym, ale również z innymi chwastami takimi jak: miotła zbożowa, gwiazdnica pospolita, fiołek polny, jasnota purpurowa, mak polny, maruna bezwonna, niezapominajka polna, przytulia czepna, samosiewy rzepaku, tasznik pospolity.


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑