Inne uprawy rozwój kukurydzy

Opublikowano: 2 marca, 2017 | autor: Redaktor

Początkowy rozwój kukurydzy. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Uprawa kukurydzy w naszym kraju cieszy się dużą popularnością. W uprawie tej rośliny na szczególną uwagę zasługuje jej początkowy rozwój. Jest on determinowany szeregiem różnych czynników, do których należy zaliczyć m. in. nawożenie przedsiewne. Tego zabiegu agrotechnicznego nie należy bagatelizować. To właśnie ono warunkuje prawidłowy początkowy rozwój kukurydzy i wpływa na jej przyszłe plony. Sprawdź co musisz wiedzieć, aby zapewnić swojej uprawie dobry start!

Co wpływa na początkowy rozwój kukurydzy?

Czynniki wpływające na początkowy rozwój kukurydzy można podzielić na dwie kategorie – te związane z warunkami panującymi na danym polu oraz te związane z agrotechniką. Do pierwszej grupy czynników należą m. in. rodzaj gleby oraz poziom jej uwilgotnienia podczas siewu, natomiast do drugiej termin siewu, dobór odmiany czy nawożenie przedsiewne.

Nawożenie przedsiewne

To właśnie ono jest kluczowym elementem warunkującym prawidłowy początkowy rozwój kukurydzy. Oprócz tego istotnie wpływa na jej odporność na czynniki stresowe oraz efektywne pobieranie wody oraz składników pokarmowych z gleby. Należy pamiętać, że stała dostępność oraz odpowiednia forma mikro- i makroelementów determinuje rozwój kukurydzy od samego początku.

Przeczytaj również artykuł chwasty w kukurydzy >>

Krytyczny moment po wschodach

Newralgicznym okresem w rozwoju kukurydzy jest moment, kiedy młoda roślina zaprzestaje pobierać substancje pokarmowe z bielma ziarniaka, a zaczyna odżywiać się za pomocą systemu korzeniowego. W tym czasie można zaobserwować trudności w pobieraniu przez roślinę niektórych składników pokarmowych, między innymi fosforu. Charakterystycznym objawem niedoboru tego pierwiastka w roślinie jest fioletowe zabarwienie liści. Taką sytuację najczęściej można spotkać na glebach o nieuregulowanym odczynie pH oraz przy chłodnej pogodzie.

Fosfor, wapń i cynk dla rozwoju systemu korzeniowegoRozwój kukurydzy

Te pierwiastki chronione przed uwstecznianiem wpływają na rozwój systemu korzeniowego u młodych roślin. Należy mieć na uwadze, że dobrze wykształcony w początkowym okresie rozwoju kukurydzy system korzeniowy, pozwala na efektywne pobieranie wody i substancji pokarmowych w późniejszych fazach rozwojowych rośliny, co w warunkach klimatycznych naszego kraju jest warunkiem niezbędnym dla osiągnięcia zadawalającego plonu.

Nawożenie ultrazlokalizowane

Aplikacja nawozu bezpośrednio z nasionami, czyli nawożenie ultrazlokalizowane, stanowi godną uwagi zdobycz agrotechniki. Metoda ta znana jest na rynku od kilku lat. Polega na aplikacji nawozu, za pomocą przeznaczonych do tego dozowników, w postaci mikrogranulatu do redlicy nasiennej. Dzięki tej metodzie składniki pokarmowe zawarte w nawozie są dostępne dla młodych siewek od samego początku wegetacji. Metoda ta pozwala na znaczne obniżenie dawki wysiewanego nawozu – do zaledwie 25 kg/ ha. Dla porównania w siewem rzutowym, dawka nawozu może wynosić nawet 400 kg/ha.

Nawozem dolistnym, który zabezpiecza kukurydzę przed trudnymi warunkami na polu poprzez skuteczne dostarczenie fosforu, potasu i cynku jest Maize Extra.

Tutaj możesz dowiedzieć się więcej na jego temat >>

Tags: ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑