Ochrona roślin ochrona roślin

Opublikowano: 18 maja, 2016 | autor: Redaktor

Jak prawidłowa ochrona roślin wpływa na wzrost kukurydzy?

Dla zapewnienia wysokiego poziomu plonowania i poprawy rentowności produkcji roślinnej niezbędna jest ochrona roślin. Nie inaczej jest w przypadku kukurydzy. Co prawda część rolników dopiero kończy jej siew, ale już teraz powinna mieć plan na regulację nie tylko zachwaszczenia plantacji, ale również jej ochrony przed szkodnikami. Konkurując z chwastami kukurydza szybko i nadmiernie wyrasta, co odbija się znacznie na jej plonowaniu. Można spodziewać się jego spadku sięgającego nawet 40kg ziarna na dzień!

Chwasty lubią uprawy kukurydzy

Pomimo przedsiewnego zniszczenia chwastów one bardzo szybko powracają na pole kukurydzy. Rzadki siew, długi termin jej wschodów oraz ich opóźnienie (nawet do 3 tygodni!), jak również pionowy wzrost wąskiej w przekroju i nie rozgałęzionej rośliny stwarzają doskonałe warunki dla rozwoju chwastów. Przez pierwszy miesiąc od siewu pole pozostaje niemal całkowicie dostępne dla roślin konkurencyjnych. Ciepły maj oraz wystąpienie opadów atmosferycznych stwarza nie tylko dobre warunki dla rozwoju kukurydzy, ale również do kiełkowania i wzrostu chwastów. Z tego powodu do walki z zachwaszczeniem należy przystąpić jak najszybciej, najlepiej prosto po siewie, by ochrona roślin była naprawdę skuteczna.

Ochrona roślin – Okres bez chwastów

Fazami rozwojowymi, w których kukurydza jest najwrażliwsza na konkurencję ze strony chwastów są BBCH 14 do BBCH 19. Kukurydza rosnąca w obecności chwastów, po osiągnięciu fazy 4 liści traci swój pełny potencjał plonowania.  Konkurencja ze strony chwastów, przed fazą tworzenia się kolby, powoduje redukcję plonu na skutek zmniejszenia liczby zawiązanych ziarniaków.

Kukurydza komunikuje się z chwastami

Odbijające się od powierzchni roślin konkurencyjnych wiązki światła czerwonego informują kukurydzę o niemile widzianym sąsiedztwie. W wyniku czego rośliny uprawne rozpoczynają swój nadmierny wzrost wydłużeniowy tzw. efekt switch point. Odbija to się negatywnie na wysokości plonu, gdyż kukurydza kosztem wzrostu nie buduje odpowiedniego systemu korzeniowego, który mógłby jej zapewnić optymalne zaopatrzenie w składniki pokarmowe. Bez odpowiedniej ochrony roślin zjawisko to może powodować straty rzędu 10 – 40 kg ziarna dziennie.

Na chwasty w kukurydzy

Jako, że wczesna eliminacja konkurencji chwastów jedno- i dwuliściennych zapewnia kukurydzy dobre warunki do wzrostu i rozwoju należy wybierać jak najlepszy preparat, który ma stosunkowo elastyczny termin stosowania, działa na obie grupy chwastów, jak również jest bezpieczny dla rośliny upranej.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat uprawy kukurydzy, koniecznie zapoznaj się również z tymi artykułami:

Uprawa kukurydzy – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć >>

Chwasty w kukurydzy – 3 skuteczne sposoby na pozbycie się problemu >>

Tags: , , , ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑