Uprawa kukurydzy – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Kukurydza jest jedną z ważniejszych roślin uprawnych. Wykorzystywana jest w celach paszowych, w przemyśle młynarskim oraz produkcji biogazu. Przed rozpoczęciem naszych działań, powinniśmy zadbać o kilka aspektów, które sprawią, że nasza uprawa kukurydzy przyniesie udane plony.

1. Zastanów się nad zastosowaniem

W pierwszej kolejności należy sobie odpowiedzieć na pytanie o przyszłe jej zastosowanie – czy to będzie kukurydza ziarnowa, na kiszonkę czy na CCM. Uprawa kukurydzy jest w dużej mierze zależna od wyboru przyszłego użytkowania kukurydzy, dlatego przed rozpoczęciem prac należy dobrać odpowiedni materiał nasienny. Z ofertami produktów dostępnych na rynku warto zapoznać się już zimą, aby teraz być już w pełni gotowym i móc zacząć siew.

Uprawa kukurydzy2. Uprawa kukurydzy – dobór terminu siewu

Z racji swoich pokaźnych rozmiarów i potrzeb kukurydza jest rośliną rzadkiego siewu. Uprawa kukurydzy jest uwarunkowana stopniem dokładności agrotechniki, dlatego na ten aspekt powinniśmy zwrócić uwagę w szczególności. Zwyczajowo termin siewu kukurydzy w Polsce przypada pomiędzy 20 IV, a 5 V. Jednak decydując się na konkretną datę trzeba wziąć pod uwagę temperaturę gleby wynoszącą około 8–10°C. Ważne jest aby była ona dobrze obsuszona powierzchniowo i uprawiona na głębokość siewu.

Za wcześnie lub za późno

Następstwem zbyt wczesnego przystąpienia do siewu, przy zbyt niskiej temperaturze gleby jest powolne kiełkowanie roślin oraz słaby rozwój pędów i korzeni. Powoduje to ograniczenie pobierania substancji odżywczych. Następstwem są słabe i nieregularne wschody. Siew zbyt późny powoduje szybkie kiełkowanie nasion i przyśpieszenie wczesnego rozwoju. Rośliny rosną bardzo wysokie, bez zwiększenia plonów. Nieodpowiednia uprawa kukurydzy znacząco zwiększa ryzyko wylegania roślin oraz skrócenia okresu wegetacji. To rzutować będzie obniżoną wysokością plonów i oraz znacznym spadkiem ich jakości.

3. Jak głęboko siać kukurydzę?

Na glebach średnich i ciężkich zaleca się siew na głębokości wynoszącej 3–4 cm, za to na glebach lżejszych 2 cm głębiej. W latach suchych może dochodzić do 8 cm. Zbyt płytki siew kukurydzy niesie za sobą ryzyko przesuszenia ziaren oraz ich kontaktu z herbicydami, które mogą mieć na nie negatywny skutek. Przekroczenie głębokości 8 cm utrudnia wschody kukurydzy i znacznie ją osłabia. Takie rośliny mają zwiększoną podatność na ataki patogenów.

4. Uprawa kukurydzy a rozstaw rzędów

W Polsce standardowy rozstaw siewu wynosi 75 cm. Jego zmniejszenie posiada szereg wad oraz zalet, które każdy plantator musi rozpatrzyć indywidualnie. Niewątpliwymi plusami węższego międzyrzędzia są zmniejszenie erozji gleby oraz szybsze zwarcie rzędów. Do wad należą zwiększone użycie nawozów startowych czy brak przystawek do zbioru ziarna.

5. Nawóz na start!

Przy siewie kukurydzy zaleca się stosowanie startowego nawożenia rzędowego. Pozwala ono w szybki sposób udostępnić siewką składniki pokarmowe. Aby wyrównać potencjalne niedobory fosforu, w temperaturze poniżej 12°C powinno stosować się preparaty fosforanowo-amonowe. Na rynku dostępne jest wiele gotowych mieszanin preparatów, które znacznie ułatwiają pracę. Decydując się na któryś z nich należy zwrócić szczególną uwagę na formy chemiczne występujących w nich związków oraz na ich jakość.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat siewu kukurydzy wejdź tutaj:
uprawa kukurydzy

Polecamy także: