Samosiewy zbóż w rzepaku – zwalczaj je bezwzględnie!

Część rolników zwalczanie samosiewów zbóż spycha na dalszy plan uważając, że priorytetem jest ochrona plantacji przed chwastami dwuliściennymi. Niewielka ilość samosiewów w uprawie nie stwarza dla niej większego zagrożenia, jednak znaczna ich ilość osłabia rzepak do tego stopnia, że nie ma on szans na prawidłowe przezimowanie. Niestety tych strat nie jest już w stanie nadrobić, co przekłada się na znaczny spadek plonowania.

Dlaczego samosiewy zbóż w rzepaku, są aż tak szkodliwe?

Zazwyczaj rzepak ozimy wysiewany jest na stanowiska po zbożach, co sprawa że istotnym zabiegiem w jego uprawie jest zwalczanie samosiewów zbóż. Samosiewy w plantacjach rosną znacznie szybciej i wygrywają konkurencję o zasoby środowiska z małymi siewkami rzepaku. Rzepak w tej nierównej walce pnie się do góry, aby wynieść szyjkę korzeniową jak najwyżej i aby uzyskać dostęp do słońca. W efekcie obniżeniu ulega jego zimotrwałość, co końcowo przekłada się na znaczne obniżenie plonów. Poza tym, samosiewy przerywają przerwę fitosanitarną i stanowią źródło zakażeń dla następczych upraw zbożowych.

Samosiewy jare są równie groźne jak ozime

Być może samosiewy zbóż jarych wymarzną podczas zimy, ale do tego czasu ostatnią rzeczą jaką należy zrobić to na to czekać. Samosiewy zbóż jarych, np. jęczmienia, będą w znacznym stopniu zakłócać prawidłowy rozwój rzepaku oraz pobierać substancje odżywcze z gleby. Pamiętajmy, że tych szkód w plantacji, które one wyrządzą rzepak już nie nadrobi.

Jak zwalczać samosiewy zbóż w rzepaku?

Należy pamiętać, że samosiewy są źródłami zakażeń chorobami grzybowymi oraz pokarmem dla groźnych szkodników. Wczesna eliminacja samosiewów obniży prawdopodobieństwo ich wystąpienia oraz pozwoli na zapewnienie przerwy fitosanitarnej. Poza tym wiosna bywa nieprzewidywalna i może uniemożliwić terminowe wyjście w pole. Trzeba również mieć na uwadze, że wiosną samosiewy ozime będą już na tyle wyrośnięte, że konieczne będzie użycie zwiększonej dawki preparatu. Jeżeli jednak zdecydujemy się na wiosenny zabieg, pamiętajmy o jego przeprowadzeniu jedynie do fazy wybijania rzepaku w pędy. Inaczej musimy się liczyć z możliwością powstania uszkodzeń herbicydowych rzepaku.

Dla graminicydów najlepszą porą jest późne lato lub wczesna jesień

Jedną z metod zwalczania roślin jednoliściennych, w tym samosiewów zbóż oraz perzu, w uprawie rzepaku jest zastosowanie graminicydów. Preparaty z tej grupy herbicydów wstrzymują wzrost i rozwój roślin wrażliwych oraz powodują ich zamieranie. Do najskuteczniejszych preparatów do walki z samosiewami zalicza się te, które w swoim składzie zawierają substancję aktywną o nazwie chizalofop-p-etylowy, która jest związkiem z grupy pochodnych kwasu arylofenoksypropionowego. Preparaty zawierające w swoim składzie tą substancję aktywną są środkami nalistnymi. Dla rzepaku minimalną fazą rozwojową, od której można przeprowadzać zabieg graminicydami jest moment wykształcenia 2 liści właściwych.

Znajdź właściwe środki ochrony roślin na stronie FMC Agro Polska >>

Polecamy także: