Ochrona roślin herbicydy przedwschodowe

Opublikowano: 25 września, 2018 | autor: Redaktor

Herbicydy przedwschodowe w uprawie zbóż ozimych

Odchwaszczanie zbóż ozimych jesienią jest jednym z pierwszym ważnych zabiegów agrotechnicznych, warunkujących przyszły plon roślin. O jego powodzeniu decyduje przede wszystkim odpowiedni dobór zastosowanych w tym celu herbicydów. Dostępne na rynku są herbicydy przedwschodowe jak i herbcydy powschodowe.

herbicydy przedwschodoweHerbicydy przedwschodowe – co decyduje o ich skuteczności

O skuteczności herbicydów przedwschodowych decydują wilgotność gleby oraz znajomość występującego na danym polu zachwaszczenia. Ich stosowanie na stanowiskach nawet lekko przesuszonych obniża efekt chwastobójczy. Jednak eliminacja chwastów, zwłaszcza zimujących już w fazie siewek, zwalcza konkurencję i zwiększa szansę na przezimowanie łanu w dobrej kondycji. Należy pamiętać, że zboża ozime, w większym stopniu niż jare, są wrażliwsze na konkurencję ze strony chwastów, a najwrażliwsza, pod tym względem, jest pszenica ozima.

Większość uciążliwych chwastów zbóż ozimych to rośliny zimujące

Zwalczanie chwastów w uprawie zbóż ozimych nie może czekać do wiosny. Większość uciążliwych chwastów, takich jak przytulia czepna, miotła zbożowa, mak polny, czy chaber bławatek, to rośliny zimujące. Chwasty te wschodząc jesienią, w przerwę wegetacyjną wchodzą dobrze ukorzenione. Na dodatek, rzadko wymarzają i potrafią szybciej od zbóż wznowić wegetację i osiągnąć kolejne fazy rozwojowe.

Małe chwasty mały problem, duże chwasty duży problem

Wraz z osiągnięciem kolejnych faz rozwojowych chwasty stają się coraz bardziej odporne na działanie herbicydów.  Z tego powodu dla uzyskania maksymalnej skuteczności zwalczania rozwiniętych chwastów powinno się stosować maksymalne zalecane dawki środków chwastobójczych lub wykorzystywać połączenia różnych substancji aktywnych, które działając w sposób synergistyczny długotrwałe zabezpieczą uprawy przed trudnymi w zwalczaniu chwastami jedno- i dwuliściennymi.


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do góry ↑