Cięcie drzew czereśni. Czy warto wykonywać je regularnie?

Czereśnia jest uprawiana na terenie całej Polski niezależnie od dostępności wody, rodzaju podłoża czy klimatu. Na obfitość plonów, oprócz m.in. doboru odpowiedniej odmiany, przygotowania uprawy oraz sadzenia, wpływ ma również regularna pielęgnacja drzewek, do której należy cięcie drzew czereśni. Czy powinno się taki zabieg przeprowadzić co roku? Jaki wpływ ma on na plonowanie? Jak bardzo chcemy angażować się w cięcie drzew czereśni?

Postanowiliśmy przyjrzeć się temu tematowi z bliska.

Czy czereśnia jest trudna w uprawie?

W Polsce pojawia się problem niskiego plonowania czereśni. Chociaż uprawa czereśni jest znana polskim sadownikom nie od dziś, a drzewka możemy spotkać w każdym regionie naszego kraju, osiągnięcie wysokiego plonu nie należy do zadań łatwych. Podatna na przymrozki, wrażliwa na choroby, a w ostatnich latach często „odwiedzana” przez szkodniki (tj. muszka plamoskrzydła Drosophila suzukii – więcej na temat szkodnika) czereśnia powinna być odpowiednio pielęgnowana. W przeciwnym razie o obfitych zbiorach można zapomnieć.

Pielęgnacja czereśni, kiedy przycinać drzewka

Regularne odchwaszczanie przestrzeni wokół drzewek czy stosowanie środków ochrony roślin to nie jedyne zabiegi, o których w uprawie czereśni należy pamiętać. Co roku powinniśmy przeprowadzić również cięcie drzew czereśni. Zaniedbanie cięcia ma bezpośredni wpływ na dziczenie sadu i na plonowanie. Zabieg ten zwykle odbywa się latem na przełomie lipca i sierpnia, zaraz po zbiorach. Właściwe podcięcie umożliwia drzewku prawidłowy wzrost oraz przeciwdziała występowaniu chorób grzybowych, pod warunkiem, że zastosujemy maść ogrodniczą.

Jak przycinać drzewa czereśni?

  • Korona prawie naturalna

Jest to bardzo popularna forma nie tylko w przypadku czereśni, ale także jabłoni. Koronę prawie naturalną formuje się w pierwszych latach. Pędy rozwijają się swobodnie, prawie wszystkie wyrastają z przewodnika. W przypadku pojawienia się konkurencyjnego przewodnika powinniśmy interweniować i go usunąć. Podobnie należy postępować z wszystkimi chorymi pędami, które hamują rozrost. Staramy się, aby otrzymać przejrzystą koronę oraz ukształtować pień.

  • Korona wrzecinowa

Tak uformowana korona przypomina nieco swoim kształtem koronę świerka. Wyraźny przewodnik jest prostopadły do podłoża. Boczne gałęzie formuje się tak, aby kąt między przewodnikiem a gałęziami był jak najbardziej zbliżony do 90 stopni. W przypadku korony wrzecinowej od sadownika wymaga się znacznie większego zaangażowania niż w przypadku korony regularnej. Konieczne jest regularne przycinanie drzewek. Należy obserwować rozwój drzewka i w razie potrzeby (co również może okazać się zabiegiem koniecznym) stosować odpowiednie obciążenia oraz użyć klamerek.

  • Szpaler

szpaler, formowanie drzew czereśni, cięcie drzew czereśniTa forma jest bardzo popularna w niewielkich ogrodach, ale nie tylko. Drzewka zajmują zdecydowanie mniej miejsca, a owocują dobrze. Formuje się je płasko i szeroko. Taka forma wymaga konstrukcji ze słupków i drutów, oraz regularnego cięcia. 

Jeżeli forma została już ukształtowana, obserwujemy drzewka i usuwamy gałęzie rosnące zbyt blisko ziemi, wycinamy też gałązki krzyżujące się ze sobą i chore. Pamiętajmy, że czereśnia może osiągnąć wysokość nawet 10 metrów. Skupmy się więc też na tym, aby wszystkie owoce były dla nas łatwo dostępne. Nie utrudniajmy sobie pracy, formujmy drzewa, aby zbiory przebiegły sprawnie.

Uprawa czereśni. O tych 4 rzeczach musisz pamiętać

Polecamy także: