Ochrona roślin Wrzesień na polu

Opublikowano: 25 sierpnia, 2015 | autor: Redaktor

Wrzesień na polu – te zabiegi musisz przeprowadzić!

Sierpień został zdominowany przez rzepak. Wrzesień na polu stoi za to pod znakiem zbóż ozimych. Odpowiednio przygotowana gleba pod siew pozwoli na prawidłowy wzrost i rozwój roślin. Natomiast prawidłowo przeprowadzone zabiegi agrotechniczne pozytywnie wpłyną na ograniczenie występowania na polu roślin konkurencyjnych, jak również przełożą się na przezimowanie zbóż. Istotnym czynnikiem mający wpływ na plonowanie ozimin jest ich przedplon.

Wrzesień na polu – jaki przedplon takie plony

Pod uprawę ozimin najlepszym przedplonem są motylkowe grubonasienne (strączkowe), motylkowe drobnonasienne (lucerna i koniczyna), kapustowate (rzepak i gorczyca) oraz okopowe (ziemniak i burak cukrowy). W praktyce coraz częściej uprawiane są zboża tuż po sobie. Niesie to jednak za sobą bardzo dużo niekorzystnych zjawisk, takich jak pogorszenia się warunków fizykochemicznych gleby, nasilenie rozwoju agrofagów, wzrost zachwaszczenia. Nasila się występowanie chorób podstawy źdźbła, śnieci cuchnącej i pleśni śniegowej. Decydując się jednak na uprawę zboża po zbożu należy wybierać odporniejsze odmiany ozimin oraz stosować zaprawy nasienne.

Uprawki pożniwne i przedsiewne

Uprawki pożniwne i przedsiewne powinny być nieodzownym elementem uprawy roli. Jednak w przypadku przedplonu późno schodzącego z pola (okopowe) nie zawsze są możliwe. Po zbiorze roślin wcześnie schodzących z pola, takich jak rzepak, należy w krótkim czasie wykonać płytką podrywkę z bronowaniem, która ograniczy niepotrzebne parowanie wody z gleby oraz stanowi element walki z chwastami. Podrywka powoduje również znaczne przyśpieszenie kiełkowania nasion chwastów, co przed zimą ułatwi skuteczną ich redukcję. Jeśli pole jest wolne od perzu to chwasty, które wykiełkują po płytkiej podrywce można niszczyć bronowaniem. Jeśli do siewu ozimin jest niewiele czasu bronowanie warto zastąpić kultywatorem. Uprawki przedsiewne rozpoczyna się orką siewną. Należy zachować około 10 dniowy odstęp pomiędzy orką, a siewem co pozwoli na właściwe odleżenie się gleby, w wyniku którego gleba odzyska swój prawidłowy podsiąk. Podsiąk gleby ma istotny wpływ na prawidłowe i równomierne wschody ozimin. Jeśli orka przeprowadzona jest stosunkowo późno, to odleżenie gleby można przyśpieszyć stosując wałowanie. Doprawianie gleby średniej może zostać zminimalizowane do 1 lub 2 zastosowań agregatu składającego się z brony lub kultywatora z wałem strunowym. W przypadku gleb ciężkich należy również wcześniej użyć agregatu kruszącego lub talerzowego.

Przy rozwiązywaniu problemów związanych z występowaniem miotły zbożowej i chwastów dwuliściennych w zbożach ozimych mogą pomagać nam różnego rodzaju produkty. Jeżeli chcesz dowiedzieć się o nich czegoś więcej zobacz informacje na stronie firmy FMC Agro Polska >>

Terminy siewu

Najwcześniej wysiewaną oziminą, z racji najkrótszego okresu wegetacji, jest jęczmień. Na zachodzie kraju jego siew ma miejsce pomiędzy 10, a 20 września. W rejonie południowo-wschodnim czas ten jest wydłużony o około 5 dni. Hybrydowe odmiany jęczmienia wysiewane są nieco później, pomiędzy 16, a 25 września.

Pszenica ozima w rejonie północno-wschodnim wysiewana jest pomiędzy 15, a 25 września, w Polsce centralnej i południowo-wschodniej termin ten przypada pomiędzy 20, a 30 września, natomiast na północnym-zachodzie od 20 września do 5 października.

Pszenżyto wysiewane jest pomiędzy 20, a 30 września, jednak w zachodniej części kraju jego siew może zostać przesunięty na pierwszą dekadę października.

Żyto wysiewane jest od drugiej połowy września. Odmiany hybrydowe od 20 do 30 września.

Tags:


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑