Uprawa truskawki krok po kroku (infografika)

Uprawa truskawek nie jest szczególnie trudna i dobry plon udaje się osiągnąć, niestety wymaga to poświęcenia pewnej uwagi i środków. Owoce jagodowe w szczególności należy chronić przed chorobami, szkodnikami oraz zachwaszczeniem. Jakie zabiegi pielęgnacyjne powinno się wykonywać? Zapoznaj się jak wygląda uprawa truskawki krok po kroku.

Truskawki to jedne z najpopularniejszych roślin jadalnych uprawiane w Polsce. Nie mają dużych wymagań, jednak aby mówić o ekonomicznej opłacalności plonów, potrzeba pewnych inwestycji pieniężnych a także czasowych. Pierwsze, istotne prace wykonuje się jeszcze przed sadzeniem. Od nich w dużej mierze zależy, czy uprawa będzie opłacalna i mało problematyczna.

 

uprawa-truskawki-krok-po-kroku-infografika
Jakie elementy są ważne podczas uprawy truskawki. Na co należy zwrócić szczególną uwagę.

 

Uprawa truskawki krok po kroku, krok pierwszy – wybór stanowiska i przygotowanie podłoża

Truskawki należy uprawiać na stanowisku słonecznym. Optymalne jest miejsce oddalone od lasów i zadrzewień (ryzyko wzmożonego żerowania szkodników glebowych), bez zastoin mrozowych. Rośliny preferują gleby piaszczysto-gliniaste, żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne, lekko kwaśne (pH=5,5-6,5). Podłoże przed sadzeniem warto wzbogacić obornikiem (30-40t/ha). Teren należy oczyścić z chwastów. Jeśli występuje problem ze szkodnikami glebowymi, sezon wcześniej warto posiać grykę (zwalcza m.in. pędraki).

 

Uprawa truskawki krok po kroku, krok drugi – sadzenie

Truskawki można sadzić jesienią lub wiosną. Metody są różne, warto jednak postawić na uprawę w redlinach na czarnej agrowłókninie ściółkującej. Przytwierdza się ją do podłoża za pomocą kotew lub szpilek. Dzięki temu rośliny mają lepsze warunki do wzrostu (i rozwoju systemu korzeniowego), ogranicza się zachwaszczenie, zimowanie szkodników a przy tym zbierane owoce są czystsze (lepsza jakość plonu). Sadzonki w rzędzie powinno się sadzić co 30-35cm przy zachowaniu 60cm odległości pomiędzy rzędami. W agrowłókninie wystarczy zrobić nożykiem nacięcia w kształcie litery X, wykopać niewielkie dołki i posadzić truskawki.

 

Uprawa truskawki krok po kroku, krok trzeci – nawadnianie i nawożenie

Nawadnianie: Truskawki nie lubią nadmiernie mokrego podłoża, wtedy szybko dochodzi do infekcji. Regularne nawadnianie powinno się wykonywać w przypadku młodych sadzonek a u starszych w okresach susz. Najlepiej jeśli woda, np.: z beczki jest odstana. Regularne dostarczanie wody w okresie niedoborów może zwiększyć plon nawet o 50%. Truskawki mają duże potrzeby wodne tuż przed i w trakcie owocowania.

 

Nawożenie: Na początku wzrostu roślinom warto zapewnić podstawowe nawożenie wieloskładnikowe. Zaleca się zastosowanie nawozów bezchlorkowych. Nie wolno aplikować zbyt dużo azotu (większe krzaki, mniej owoców, podatność na choroby i szkodniki). Jesienią zaleca się zastosować nieduże ilości soli potasowej. Truskawki można także opylać mączką bazaltową. Zlikwiduje to problem ze ślimakami (i niektórymi owadami) a przy okazji dostarczy się roślinom składników pokarmowych (w tym krzemionki poprawiającej odporność).

 

Uprawa truskawki krok po kroku, krok trzeci – ochrona

Ochrona: Chwasty należy na bieżąco usuwać. W programie ochrony przed chorobami stosuje się m.in. środki na szarą pleśń, plamistość liści, antraknozę oraz mączniaka prawdziwego. Ze szkodników problemem może być kwieciak malinowiec, muszka plamoskrzydła czy światłówka naziemnica. Do skutecznych insektycydów należą m.in. te zawierające cyjanotraniliprol (np.: Benevia® 100 OD – kliknij po więcej informacji na temat środka). Preparat zwalcza owady i roztocza, redukuje stres i poprawia wigor roślin.

 

Inne zabiegi: Po około 2-3 tygodniach od ostatnich zbiorów truskawki zaleca się skosić a resztki zebrać i zutylizować. W ten sposób można uchronić uprawy przed chorobami i szkodnikami. Zabieg wykonuje się na roślinach, które już 2-3 krotnie owocowały. Nie można kosić zbyt nisko, aby nie uszkodzić stożków wzrostu. Jeśli przewidywane są okresy dużych mrozów, późną jesienią sadzonki warto okryć, np.: ściółką z liści lub słomy. Prace najlepiej wykonać dopiero po przymrozkach, aby ograniczyć zagnieżdżanie się w ściółce szkodników.

 

Optymalny plon z plantacji uzyskuje się przez 3-5 lat. Później owoce mogą drobnieć a rośliny stają się bardziej podatne na choroby i szkodniki.

Polecamy także: