Pleśń śniegowa – zagrożenie dla ozimin

Pleśń śniegowa to choroba grzybicza, która stanowi poważne zagrożenie dla upraw ozimin. Choroba rozwija się na roślinach zimujących pod pokrywą śnieżną i prowadzi do poważnych strat w jesiennych zasiewach. W skrajnych przypadkach wymaga zaorania plantacji i powtórzenia zasiewów odmianami jarymi. Które gatunki zbóż są najbardziej podatne na pleśń śniegową? Jak zapobiegać infekcjom ozimin?

Podatność ozimin na pleśń śniegową

Na pleśń śniegową najbardziej narażone są dwa gatunki ozimin, tj. pszenżyto i żyto. Wynika to z faktu, że gatunki te jesienią wytwarzają znaczną ilość zielonego liścia, przez co patogeny mogą wykorzystywać je jako rośliny żywicielskie.

Pleśń śniegowa, obawy choroby i szkodliwość

Pleśń śniegowa powodowana jest porażeniem ozimin grzybem Microdochium nivale. Pierwsze symptomy choroby można zaobserwować na siewkach zbóż już jesienią. Są wówczas słabo rozwinięte i świdrowato poskręcane.

Jednak najbardziej charakterystyczne objawy choroby pojawiają się wiosną, po stopieniu pokrywy śnieżnej. Można wtedy zaobserwować na powierzchni zbóż watowaty pleśniowy nalot, w kolorach od jasnoszarego do jasnoróżowego. Zmiany pokrywają czarne plamki, będącymi owocnikami grzyba. Porażone rośliny w większości zamierają. Te, które przeżyją gorzej rosną i jeśli wydadzą plon to niski i słabej jakości. W skrajnych przypadkach porażenie ozimin pleśnią śniegową wymaga zaorania plantacji i powtórzenia zasiewów odmianami jarymi.

Wpływ pogody na porażenie ozimin pleśnią śniegową

Porażeniu ozimin pleśnią śniegową sprzyja długa i ciepła jesień poprzedzająca ciepłą zimę o obfitych opadach śniegu. Grzyb dobrze rozwija się w warunkach deficytu tlenu, które mają miejsce, gdy śnieg spada na niezamarźniętą glebę i tworzy długozalegającą pokrywę. Pleśń śniegowa pojawia się również w bezśnieżną zimę na silnie rozkrzewionych oziminach.

Jak zapobiegać infekcjom ozimin?

Do zainfekowania roślin pleśnią śniegową może dojść poprzez zakażony materiał siewny oraz resztki pożniwne. Dlatego prewencja choroby wymaga stosowania starannej agrotechniki.

Działania, które skutecznie przeciwdziałają infekcjom grzybiczym zbóż ozimych.

  • Odpowiednie przygotowanie pola pod siew
  • Unikanie uproszczonej uprawy roli
  • Zachowanie płodozmianu
  • Dokładne zaoranie resztek pożniwnych
  • Wybór sprawdzonego, zaprawionego materiału siewnego odmian o rozwiniętej odporności na choroby grzybicze

Pleśń śniegowa, z czym można pomylić?

Pleśń śniegową na plantacjach zbóż ozimych można pomylić z pałecznicą zbóż i traw. Jej przyczyną są grzyby z rodzaju Typhula spp., głównie T. incarnata. Pałecznica poraża przede wszystkim jęczmień ozimy, ale można ją również spotkać na pszenżycie ozimym. Objawy choroby widoczne są wiosną, kiedy to na obumarłych, butwiejących roślinach wioczna jest szarobiała grzybnia. Liście i źdźbła zainfekowanych roślin pokrywają brązowe sklerocja.

 

Polecamy także: