Ochrona roślin chwasty jednoliścienne - miotła zbożowa

Opublikowano: 1 marca, 2015 | autor: Redaktor

Chwasty jednoliścienne – zwalczę wiosną czy już za późno?

Chwasty jednoliścienne powinniśmy zasadniczo zwalczać jesienią, ale niestety wiosna to okres, w którym może przyjść nam po raz drugi zmierzyć się z niepożądanymi roślinami w naszej uprawie.

Wiosną możemy spotkać się z tzw. chwastami jesiennymi, które przezimowały cały niesprzyjający im okres oraz chwastami „młodymi”, które dopiero zaczynają kiełkować i wzrastać. Nie od dziś wiadomo, że ciepłe i bezśnieżne zimy sprzyjają zachwaszczeniu zbóż ozimych i rzepaku ozimego. Chwasty, które po zimie są w dobrej kondycji mogą istotnie wpłynąć na uprawy oraz znacznie obniżyć plon roślin. Pierwsze zabiegi ochronne powinno wykonywać się już jesienią, a wiosenne zwalczanie chwastów powinno być traktowane jako zabieg uzupełniający, jednak nie mniej ważny i nieunikniony.

wyczyniec polny - przykład z chwastów jednoliściennychChwasty jesienne i „młode” – które groźniejsze?

Wiosną możemy spotkać się z dwoma rodzajami chwastów, chwastami jesiennymi oraz „młodymi”, które dopiero zaczynają wzrastać i kiełkować. Pierwsze z nich są dużą konkurencją dla roślin, ponieważ ich rozbudowany system korzeniowy pozwala na bardzo efektywne pobieranie składników pokarmowych, co stanowi dużą konkurencję dla zbóż i rzepaku. „Młode” chwasty, nie współzawodniczą tak silnie ze względu na to, że są dopiero w początkowej fazie rozwojowej. Ich zwalczanie jest znacznie łatwiejsze i wymaga mniejszych dawek herbicydów. Liczne badania dowodzą, że występowanie samosiewów pszenicy ozimej w rzepaku ozimym w ilości 15–20 szt./m2 istotnie wpływa na obniżenie plonowania. Oprócz miotły zbożowej dużym zagrożeniem dla upraw rzepaku jest perz właściwy, który skutecznie obniża jego plon. Według badań przy zachwaszczeniu w ilości 50–150 szt./m2 straty w ziarnie sięgają około 30%, a przy większym nasileniu można spodziewać się strat przekraczających nawet 50%. Zboża ozime takie jak pszenica i pszenżyto najczęściej narażone są silną konkurencję ze strony chwastów. Wynika to z ich powolnego wzrostu w początkowych fazach rozwoju. Poza tym pszenica ozima charakteryzuje się wysokimi wymaganiami azotowymi. Stwarza to korzystniejsze warunki rozwojowe dla chwastów, niż uprawy np. żyta.

Kiedy zacząć zwalczać chwasty jednoliścienne

W przypadku chwastów jesiennych zabieg ich zwalczania należy rozpocząć jak najszybciej po rozpoczęciu wegetacji roślin. Chwasty zimujące są znacznie lepiej przystosowane do złych warunków pogodowych i ich wegetacja zaczyna się nieco wcześniej niż zbóż. W przypadku chwastów „młodych” zabiegi można przeprowadzić trochę później, ponieważ znacznie łatwiej jest z nimi walczyć. Nie należy jednak zbytnio zwlekać z ich wykonaniem, ponieważ chwasty mogą na tyle się rozwinąć, że ich zwalczenie może przysporzyć dużych problemów. Zboża ozime szczególnie narażone są na zachwaszczenie we swoich wczesnych fazach rozwojowych. W późniejszych fazach zagłuszają rośliny konkurencyjne. W celu wykonania jesiennych zabiegów zwalczania chwastów niezbędny jest wczesny siew zbóż. Jego opóźnienie oraz złe warunki pogodowe mogą je jednak uniemożliwić. W takim wypadku chwasty należy zwalczać wiosną, po wznowieniu wegetacji. Najodpowiedniejszymi fazami rozwojowymi będzie faza krzewienia oraz strzelania w źdźbło.

Chcesz skutecznie zwalczyć chwasty jednoliścienne – zapamiętaj:

  1. Zwalczanie chwastów jednoliściennych wiosną powinno być zabiegiem uzupełniającym kompleksową ochronę roślin i powinno być rozpoczęte tuż po rozpoczęciu wegetacji roślin i przy sprzyjających warunkach pogodowych. W przypadku zbóż ozimych musi być przeprowadzone do końca fazy krzewienia, natomiast w wypadku rzepaku ozimego nie później niż do strzelania w pędy kwiatowe.
  2. Herbicydy jesienne charakteryzują się lepszymi mechanizmami działania niż wiosenne. Pierwsze działają doglebowo i nalistnie, natomiast drugie w większości jedynie nalistnie, przez co pozwalają na dużo mniejszą elastyczność w doborze terminu zabiegu.
  3. Zanim podejmiesz decyzję, którego herbicydu użyć dokonaj na polu kontroli zachwaszczenia. Znajomość składu gatunkowego oraz faz rozwojowych chwastów pozwoli na wybór najlepszego preparatu.
  4. Dodatnie temperatury 10–20°C oraz bezwietrzna i bezdeszczowa pogoda pozwolą na skuteczne działanie herbicydów.
  5. Zaleca się stosowanie najwyższych z zalecanych dawek herbicydów w warunkach utrudniających ich działanie, do których należą: susza, wilgotność powietrza, zaawansowana faza rozwojowa chwastów oraz silne zachwaszczenie uprawy.

Interesujesz się tematem zwalczania chwastów? Zapoznaj się z artykułem, który znajdziesz  tutaj>>

Tags: , , , , ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑