Żółtlica drobnokwiatowa zwalczanie w uprawie buraka

Żółtlica drobnokwiatowa (Galinsoga parviflora) stanowi poważne zagrożenie dla upraw buraka. Jest to chwast charakteryzujący się wysoką plennością, żywotnością oraz zdolnością do ekspansji na obszarach uprawnych. Obecność żółtlicy drobnokwiatowej może znacząco wpłynąć na spadek plonów buraka. Zwalczanie żółtlicy drobnokwiatowej to konieczność. Jak ją rozpoznać i skutecznie zwalczać?  

Chwasty ciepłolubne w uprawie buraka

Okres wegetacji buraków przeznaczonych do przechowywania i przetwórstwa, charakteryzujących się dobrze wykształconymi korzeniami o średnicy około 4–10 cm, jest dość długi. Powolny początkowy wzrost oraz uprawa w szerokiej rozstawie sprawiają, że na plantacjach mogą pojawić się liczne gatunki chwastów, o zróżnicowanych wymaganiach cieplnych i wilgotnościowych.

W uprawach buraków na późny zbiór dominują gatunki ciepłolubne, których optymalna temperatura kiełkowania przekracza 20˚C. Takim chwastem jest żółtlica drobnokwiatowa.

Żółtlica drobnokwiatowa – charakterystyka

Żółtlica drobnokwiatowa jest jednorocznym, ciepło- i światłolubnym chwastem należącym do rodziny astrowatych (Asteraceae). Osiąga wysokość do około 60 cm. Ma silnie rozgałęzioną, przylegająco owłosioną łodygę. Jej liścienie są wyraźne, jasnozielone, połyskujące o maczugowatym kształcie. Liście właściwe żółtlicy drobnokwiatowej są romboidalnego kształtu, o ząbkowanym brzegu. Im wyżej usytuowane są na łodydze tym ich kształt staje się bardziej lancetowaty. Ułożone są na niej naprzeciwlegle. Kwiatostan żółtlicy to koszyczek. Jej kwiaty mają słabo rozwinięte białe płatki z żółtymi pylnikami.

Szkodliwość żółtlicy w uprawie buraka

Żółtlica drobnokwiatowa to jeden z najgroźniejszych i najbardziej uciążliwych chwastów w uprawie buraka. Charakteryzuje się wysoką plennością, żywotnością nasion oraz bardzo szybkim rozwojem, który trwa zaledwie 4–6 tygodni. Jedna roślina może wytworzyć 5000-30000 nasion zachowujących w glebie zdolność do kiełkowania do 11 lat. W ciągu roku może wydać do sześciu pokoleń. Gatunek ten silnie konkuruje z roślinami uprawnymi o wodę, azot oraz wapń.

Niechemiczne metody redukcji zachwaszczenia – żółtlica drobnokwiatowa zwalczanie

Źródłem zachwaszczenia pól uprawnych są nasiona chwastów. Działaniami zapobiegawczymi, które pozwolą utrzymać niski poziom zachwaszczenia pól są m.in.:

  • stosowanie odpowiedniego przedplonu i zmianowanie roślin
  • zachowanie czystości maszyn oraz narzędzi rolniczych
  • niszczenie roślin oraz nasion przy zastosowaniu zabiegów mechanicznych

Żółtlica drobnokwiatowa zwalczanie – metody chemiczne

Najskuteczniejszą metodą zwalczania żółtlicy drobnokwiatowej w uprawie buraka jest zastosowanie herbicydów zawierających lenacyl, takich jak >>>Venzar 80 WP <<< oraz  Venzar 500 SC<<<. Lenacyl hamuje proces fotosyntezy w roślinach chwastów i jest pobierany przez ich korzenie. Pierwsze objawy działania tej substancji to chlorozy na dolnych liściach, następnie nekrozy i zamieranie chwastów w fazie wschodów, ewentualnie brak ich wschodów.

Sprawdź >>>Venzar 80 WP <<< i >>>Venzar 500 SC<<<

 

 

 

Polecamy także: